Б ерлин разполага със свой плаж, който всъщност е езерото Ванзее. Той е един от най-големите вътрешни плажове в Европа. Век след създаването си, плажът отново отвори врати след продължителни ремонтни работи.
За плажа Ванзее ще разкажем от гледна точка на Аксел От, който искал да стане моряк и го направил, но след като кръстосвал моретата известно време, преди 36 г. пуснал котва на езерото Ванзее и днес е живата му емлема.
Плажът на Ванзее се простира на повече от километър,
а зоната за къпане - на около 130 хил. кв. м. Тук можете да плувате спокойно. Накратко, цялото това богатство е достатъчно, за да прекарате един хубав ден.
Когато времето е хубаво и предимно през уикенда плажът Ванзее приема до 25 хил. посетители. Множеството е шарено - младежки компании, двойки, пенсионери, цели семейства.
Повечето са от Берлин и околностите. Един една от плажуващите сподели: "Идваме тук на всеки 15 дни. Има място. Децата могат да правят замъци от пясък. Е, водата може да е малко по-чиста. Но аз обичам да идвам тук. Като дете посещавах езерото, а днес водя децата си."
Водата наистина не е толкова чиста, колкото е по морското крайбрежие. Пясъкът също не е толкова фин, но пък няма миди.
Дълги години берлинчани не ходеха другаде на почивка, просто защото имат свой плаж на няколко спирки с метрото. Освен това на Ванзее няма социално разделение.
Плажът е открит на 8 май 1907 г. По време на разделението на Германия обаче плажът е бил ползван само от жителите на западен Берлин.
12 млн. евро е струвало обновяването на целия комплекс. Ремонтът е продължил три години. Иначе входът за плажа Ванзее струва четири евро за възрастни - колкото е тарифата за всеки друг плаж.
"Морето на Тбилиси" е изходът от жегите в Грузия. Всъщност става въпрос за водоем с не много чиста вода.
Жителите на Тбилиси обичат да изтъкват, че имат хубав град, красива природа, планина... Все пак нещо липсва на този град в южен Кавказ.
Затова съветските власти от времето на Сталин създават този огромен резервоар, пълен с питейна вода.
Интересно е, че това е водният резерв на града, мака да го наричат "морето на Тбилиси". В наши дни,
през лятото между 7 и 8 хил. души плажуват там
Термометрите често надвишават 40 градуса през август и в градски условия жегата става непоносима. Това обяснява защо "морето на Тбилиси" се радва на такава популярност.
То е с размери девет на два километра. Дълбочината му е 50 метра. Кавказките ветрове обаче са доста силни понякога и вълните, които предизвикват, може да достигнат до 3 метра, макар това да се случва по-скоро рядко.
Най-хубавото на този водоем в грузинската столица е, че е изолиран с хълмове от градската част и хората са с усещането, че са на истинска ваканция.
Мнозина могат да завидят на софиянци. Те имат възможността да използват за плаж през лятото
над 30 открити плувни басейна
Всичките открити басейни вече работят. Жителите на София с удоволствие търсят прохлада там. Тези градски мини-морета спасяват хората от лятната жега, заменят за някои истинското море, за други са постоянния летен купон.
Повечето басейни работят от 8 до 20 часа. Най-посещаваните места са плувния комплекс "Дианабад", "Люлин бийч", "Спартак" до Южния парк и "Виктория" до института "Пирогов".
Управата на много от басейните се стреми да създаде атмосфера максимално близка до истинския плаж - има водни пързалки и други забавления, барове с разхладителни напитки, ресторанти.
Тези, които искат да се почувстват съвсем като на морето, ходят в Люлин заради
изкуствените вълни и морския пясък
Всеки понеделник за хората с увреждания там входът е свободен.
Иначе градските плажове са на достъпни цени. Такса вход е между три и шест лв. Често цената включва шезлонг и чадър.
Най-скъпо е плажуването на комплекс "Макси". Там входната такса е 20 лв. За родителите с малки деца най-удобен е комплекс "Варадеро", където има басейн с дълбочина 40 см.
През уикенда софиянци предпочитат да излязат в околностите на града. Много посещаван е басейнът с минерална вода край село Рударци на 25 км извън София, а дотам се стига за 20 минути.
Въщност басейните са два - голям и детски, а входът е пет лв. "Водата е чиста. Въздухът е чист. Природата наоколо е красива. Наистина си почиваш, защото си извън София", обяснява Емилия, която всяка неделя е там.
Има и такива, които ходят на естествените водоеми, каквото е Панчаревското езеро или изкуствено образуваното езеро в жилищния комплекс "Дружба".
Разликата между градските басейни и откритите водоеми е съществена.
Преди откриването на всеки летен сезон водата от басейните се изследва от инспекцията за опазване и контрол на общественото здраве.
Откритите водоеми крият опасност за плуващите
Те нямат предупредителни табели и къпането в тях е рисковано.
Всяко лято водоемите вземат жертви, защото често се получава свличане на брега, а температурата на водата под 1 метър в сравнение с повърхността рязко се понижава и това може да причини сърдечен пристъп.
Лятната селекция на "Европейски акценти" е подбор от най-интересните заглавия в рубриката на РФИ-България през годината. С нови теми тя се завръща през септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!