И нициативният комитет по кандидатурата на София за домакин на зимната олимпиада през 2014 г. е изразходвал близо 1 млн. лв. за подготовката на проекта и участието в кампанията за възлагане на игрите, сочи доклад на председателя на организацията Васил Иванов-Лучано.
Това е около три пъти повече от обявените предварително пред медиите 350 хил. лв. Бившият спортен министър изнесе данните по време на общото събрание на комитета във вторник в София, като уточни, че общият размер на направените разходи е близо 763 хил. лв. В тази сума не влиза задължителната такса на Международния олимпийски комитет от 150 хил. долара за участие в кампанията. Така общата сума на разходите на инициативния комитет за участието на София до първия кръг на кампанията за възлагане домакинството на зимните игри става близо един милион лева.
По предварителни разчети, залегнали в официалните документи по кандидатурата на София, първата фаза по участието на българската столица в кампанията трябва да струва приблизително 780 хил. лв., които държавата е поела ангажимент да изплати на комитета. При изчисление на планираните и реалните разходи по проекта "София 2014" излиза, че преразходът в кампанията е за над 218 хил. лв., или около 20 на сто.
Според Васил Иванов задълженията на инициативния комитет сега са около 420 хил. лв. Генералният секретар на Българския олимпийски комитет (БОК) Белчо Горанов заяви, че Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС) е поела ангажимент да изплати тези дългове.
"Има такава уговорка с инициативния комитет", потвърди и директорът на пресслужбата на ДАМС Ефрем Ефремов. Преди да се направи плащане по тези задължения обаче, агенцията ще разгледа подробния одит на KPMG, който трябва да е готов до 15 септември.
"Няма да бъде приет разход, който не е целесъобразен и не е свързан с кандидатурата на София", обясни Ефремов. Според него задълженията ще бъдат поети от държавния бюджет и това плащане няма да се отрази по никакъв начин на средствата на федерациите. Трябва да се отбележи, че общо заложените приходи в консолидирания бюджет за тази година са 18.3 млрд. лв. и изплащането на задълженията на инициативния комитет няма да се отрази сериозни на държавния бюджет.
Сред най-големите разходи, съпътствали подготовката на кандидатурата на София, са двата одита на KPMG, които струват общо 72 хил. лв. и обновяването на архитектурните олимпийски планове от "Софпроект" за 100 хил. лв. Според Светла Оцетова, заместник-председател на БОК и съпредседател на инициативния комитет по кандидатурата на София, тези проекти обаче са били само леко обновени.
Сред сериозните разходи в бюджета са и договори с рекламната агенция "Крес" за над 145 хил. лв. По данни от информационната система ДАКСИ агенцията е собственост на Красимир Гергов, който е и председателят на комисията по маркетинг и реклама към БОК.
Проведеният броени дни преди избора на финалисти за столица на зимната олимпиада през 2014 г. поп концерт за реклама на проекта е струвал 50 хил. лв. Според специалисти шоуто, за което са отишли около 5 на сто от бюджета на комитета, на практика не е можело да повлияе на решението на олимпийската централа.
Любопитни са още договорът за сондаж на общественото мнение с "Галъп", който е на стойност близо 10 хил. лв., както и 15-те хил. лв. за заплати, хонорари, осигуровки и обезщетения. Според Светла Оцетова на договор към инициативния комитет са работили само трима души.
Общото събрание на комитета по кандидатурата на София за зимната олимпиада през 2014 г., на което трябваше да бъдат приети отчетите за дейността и финансите на организацията, бе отложено за 15 септември. На събранието във вторник присъстваха едва 14 от общо 76 членове на комитета по кандидатурата. Поради тази причина то започна с близо половин час закъснение и продължи само пет минути.
Председателят на комитета по кандидатурата Васил Иванов-Лучано откри работата на събранието и съобщи за изпратено писмо от президента на МОК, в което белгиецът благодари за работата на комитета и за участието на София в кампанията. Тъй като е необходимо време за изготвяне на одита от страна на KPMG, уреждане на всички сметки и изплащане на задължения към фирми и служители, Васил Иванов подложи на гласуване предложението общото събрание да бъде отложено за 15 септември. Присъстващите делегати гласуваха единодушно за отлагане на събранието.
Трябва да се отбележи, че предварителният дневен ред не бе актуален и в него освен приемане на доклада на управителния съвет за дейността, финансовия отчет и доклада на контролния съвет фигурираха и точки като персонални смени и промени в устава.
Това недвусмислено показва, че в комитета по кандидатурата са очаквали, че София ще премине в следващия втори кръг от надпреварата и не са предвидили точка за разпускане и закриване на организацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!