К Т "Подкрепа" (Podkrepa.org) оценяват положително присъствието на обществено признати експерти и професионалисти в състава на проектокабинета, предложен от Сергей Станишев, се казва в декларация на изпълнителния съвет на синдикалната конфедерация.
Тя одобрява също сливането на външните работи и евроинтеграцията, както и оглавяването им от вицепремиер като акцент върху основния приоритет на страната - членството в ЕС.
Създаването на мегаминистерство на икономиката и енергетиката обаче е предпоставка за тромава и неефективна работа, категорични са от организацията на д-р Константин Тренчев.
Липсата на министерство на високите технологии "Подкрепа" оценява като отстъпление от ангажиментите, произтичащи от Лисабонската стратегия.
Според тях бъдещото обособяване на туризма, който в момента е в Министерството на културата, в отделна самостоятелна структура изглежда по-целесъобразно за развитието на този важен ресор от българската икономика.
Синдикатът одобрява и предложението вицепремиер да оглавява ресора по бедствията и авариите, но смята за целесъобразно създаването на министерство на извънредните ситуации.
"Подкрепа" настояват новото правителство да предприеме решителни действия - за преодоляване на последиците от опустошителните наводнения в страната, за повишаване на социалния статус на българите по отношение доходите, пенсиите и социалното осигуряване, за подобряване на здравеопазването, за завършване на реформата в образованието, както и за ефективна борба с престъпността.
Социолозите не са единни в предвижданията си за съдбата на предложения от БСП кабинет и пред БТА определиха като "изненада", но и като "знакова фигура" кандидата за финансов министър Пламен Орешарски.
Според Кънчо Стойчев от "Галъп" шансовете предложението да мине през пленарна зала са 50:50. Той определи като "добър, изключително пъстър, гъвкаво направен и подсказващ добри възможности" съставения от Сергей Станишев Министерски съвет.
"Ако не мине, трябва да е ясно, че ще се отива на избори, което е един от най-лошите възможни варианти за България. Идеята, че с втори мандат ще се състави десноцентристко правителство е безотговорна и несъобразена с реалността, а колкото до употреба на трети мандат - това също не отговаря на реалностите в България", каза социологът.
Според него ако кабинетът бъде одобрен, би било добър шанс: "Ако той започне енергично да решава проблемите в стил на откритост, диалогичност, твърде възможно е след два-три месеца да спечели симпатиите и на някои други депутати."
Единственият шанс кабинетът да мине е, ако лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски реши да го пусне, като по този начин демонстрира, от една страна, благоразположение, а от друга, сила - с възможността утре да го събори, ако реши, коментира Кольо Колев от "Медиана".
Категорично избирането на кабинета не е нито в ръцете на коалиция "Атака", нито на т.нар. потенциални "прибежчици", за които се говори, смята той.
Според него ако това правителство мине, неговото бъдеще няма да се разпростира повече от година и половина.
Петър Живков от MBMD е на мнение, че шансовете кабинетът да бъде одобрен са минимални, но трябва да се има предвид, че в момента никой няма изгода от предсрочни избори.
Според него този кабинет би минал доста трудно, а като компромисен вариант се очeртава кабинет с втория мандат - на НДСВ, който ще бъде по-ширококоалиционен, като е възможно да е дясноцентристки, но най-вероятно в него ще участва и БСП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!