И нтервюто на лидера на ДПС Ахмед Доган пред "Труд" има отзвук и в днешните вестници, които го коментират и тълкуват.
"Не сипвайте сол в турската рана", призовава в материал за "Стандарт" социологът Андрей Райчев. Смъртта на Ахмед Емин не е таен замисъл, а повод, по който избухна безобразно антитурско говорене, сега то се маскира като анти-ДПС говорене, смята той.
"24 часа" е потърсил мнения на социолози от своя "социологически щаб".
"Напрежение има, ескалация - не", смята Васил Тончев от "Сова Харис". Всъщност има отрицание към политическия елит в ДПС, а не към неговите избиратели, отбелязва той.
Тончев е категоричен, че ДПС определено има заслуги към България за опазване на етническия мир, но страната вече е в състояние да се справи с такъв тип проблеми. Поне в близко време не виждам пряка опасност от ескалация на етническо напрежение, смята социологът.
"И Борисов, и Доган преминаха една граница", посочва Станислав Стоянов от "Алфа рисърч". Той не вижда напрежение между българи и турци и подчертава, че има ясна разлика между анти-ДПС настроения и антитурските настроения.
Според него който поставя равенство между двете неща, манипулира и си играе с огъня. А през тази седмица и Бойко Борисов, и Доган си позволиха да отидат отвъд тази граница, смята той.
"Вотът за ДПС ще се втвърди", е прогнозата на Кънчо Стойчев от "Галъп". Според него масовото отношение към ДПС и преди смъртта на Ахмед Емин не е било позитивно и в тази ситуация на нарастваща омраза е по-вероятно българите от турски произход да се консолидират.
"ДПС под лупа - чудо за 3 дни", коментира Мирослава Радева от МБМД. Според нея покрай смъртта на Емин ДПС е станало обект на публично обсъждане, което е рядкост за партията, но като всяко чудо за три дни и тази история ще бъде забравена. Турският етнос е миролюбив и добре интегриран и няма опасности от етнически пожари, смята тя.
"24 часа" посвещава анализа си на темата "1989 - българските страсти и разделението българско". "Голямата екскурзия" и падането на Тодор Живков отприщиха верските и политическите конфликти у нас, коментира вестникът.
"Връщане към 1989 г.? Не е сериозно", смята Драгомир Драганов, професор по съвременна история в СУ "Св. Кл. Охридски" и бивш депутат. Кой може да приеме сериозно тезата за връщане на България към 1989 г., стига сме търсили под вола теле, допълва той.
"Доган сее етническо напрежение", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател". Сокола прави гигантска грешка, като се опитва да се измъкне от лабиринта, свързан със смъртта на Емин, със заплахи за етнически конфликти, смята авторът.
"БСП е локомотивът на реформите", посочва пред "Труд" Румен Овчаров, лидер на БСП-София. БСП е партията, която генерира реформите в този мандат, категоричен е той.
На въпрос има ли опасност страната да се върне в 1989 г. Овчаров отговаря, че не мисли така. Но смятам за вредно истеризирането на антитурското говорене и се надявам, че Ахмед Доган скоро ще излезе от емоционалния шок от случилото се и като разумен и прагматичен политик сам ще предприеме необходимите действия, отбелязва той.
"Националната разузнавателна служба трябва да подлежи на парламентарен контрол", категоричен е пред "Класа" Йордан Бакалов, председател на парламентарната група на ОДС. ДАНС е структурата, която трябва да се бори срещу проникването на чужди специални служби на територията на страната, отбелязва той в отговор на въпрос каква е вероятността в България да проникне ислямски фундаментализъм и какво сочат докладите за национална сигурност.
НРС също трябва да работи в тази посока, но аз не мога да кажа какво прави тя, защото засега не подлежи на парламентарен контрол, допълва той.
Бакалов е уверен, че няма как в България да се оформи етноконфликт. Той не приема и тезата, че ДПС и Доган държат ключа към етническия мир.
"Анонимка освети парите на агент Алексей", е челното заглавие на "24 часа". Сигнал до комисията за борба с корупцията на парламента осветява парите на бившата барета и агент под прикритие, а сега съветник в ДАНС Алексей Петров, информира вестникът.
В сигнала се цитирали декларациите на Петров пред Сметната палата, според които за година спестил 3,5 млн. лева. Спечелих ги от консултантски услуги през 2007 г., когато не бях в ДАНС, е обяснението на Петров. Аналогичен сигнал имало и за трима магистрати, които притежавали имоти в полите на Витоша.
"Българските работници боледуват два пъти по-често от европейските", обявява от първа страница "Сега". Работещите в България отсъстват по болест от работното си място двойно по-дълго от колегите си в страните от ЕС, според данни от паневропейско проучване на консултантската компания в областта на човешките ресурси "Мърсър". Средногодишно българите боледуват 10 дни, а европейците - пет дни. Проучването е сред 800 работодатели от 24 страни в ЕС.
Председателят на БСК Божидар Данев и икономистът Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч" коментират пред "Стандарт" предвидените в проектобюджет 2009 мерки във връзка със световната финансова криза.
"Властта да мисли за риска, а не за вота", апелира Данев. Според него е рисковано да се увеличават социалните разходи. "Харченето е най-лошото по време на криза", е мнението на Богданов. Най-притеснителното според него е намерението да се бори кризата с публични инвестиции, които да компенсират евентуални отливи на капитали или намаляване на притока на чужди инвестиции.
"Делата в Люксембург са безплатни", информира пред "24 часа" Василиос Скурис, председател на Съда на европейските общности. Освен това Съдът е многоезикова организация - присъстват всички езици на ЕС, така че гражданите и компаниите, както и националните съдилища, изпращат съответно жалбите и питанията си на родния език, разяснява той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!