"След изборите догодина ДПС ще излезе от управлението", твърди пред "Класа" социологът Васил Тончев. Той откроява две послания от конгреса на БСП - че партията е показала голямо единство и че е избистрила ясна визия за политиката в бъдеще.
Въпреки че прогнозира влошаване на отношенията между БСП и ГЕРБ до изборите, Тончев смята, че най-вероятната алтернатива след вота е широка коалиция между БСП и ГЕРБ.
"24 часа" продължава да коментира темата за смъртта на началника на кабинета на лидера на ДПС Ахмед Доган - Ахмед Емин и разкрива "Емин бил нащрек, чакал нещо да стане". Вестникът разказва за личността на Емин, за живота му и за навиците му.
"Минчо Спасов - лошото ченге на НДСВ", такъв образ очертава на председателя на парламентарната вътрешна комисия "Сега". Вестникът припомня как преди време Спасов изрази личната си позиция, че на мястото на Румен Петков (тогава министър на вътрешните работи) би си подал веднага оставката. Според автора партията си приписва само плюсовете от "Минчовите изхвърляния", като оставя минусите за негова сметка.
"Наляхме пари и в калпави дружества", признава пред "Труд" управителят на НОИ Йордан Христосков. Задължителното осигуряване за втора пенсия е част от общественото, само че, ако тези пари бяха влезли в универсалните фондове, те щяха да отидат в икономиката. А с намаляването на вноските на калпак наляхме, отстъпихме пари и на калпавия бизнес, посочва Христосков.
Той развива и своя идея да се въведат диференцирани минимални заплати. Сегашните минимални прагове за осигуряване трябва да станат според него задължителни минимални заплати по браншове и професии.
"Пациентите се изписват недолекувани", твърди пред "Дневник" директорът на дирекция "Контрол в болничната помощ" в НЗОК Сашка Рускова. Проверките на касата установили надвишени лимити в 29 болници. Общият преразход е 21 млн. лева, като 14 млн. от тях се падали на "Токуда".
"Как може да има лимит на грижата за здраве?", недоумява пред "Дневник" Ренета Инджова, финансов директор на болница "Токуда". Когато един пациент влезе за лечение, често се установява, че има съпътстващо заболяване, само че нито изследванията, нито лекарствата за него влизат в основната клинична пътека, по която е приет, обяснява тя.
"Синя зона" трябва да се преразгледа", коментира пред "Сега" началникът на столичния инспекторат Веска Георгиева. Според нея на някои улици, където има "Синя зона", няма възможност за минаване на снегорини. Това е малка част от причините за неефективността на контрола, посочва тя. Георгиева обобщава, че контролът за спазване на реда в София е неефективен и заради пробойни в процедурите и демотивация на инспекторите.
"Сложихме точка на търговията с досиета", заявява пред "Монитор" Евтим Костадинов, председател на комисията по досиетата. Той информира, че в сряда ще бъдат оповестени сътрудниците на бившата ДС в БНТ, след това вероятно и за БНР, а в началото на 2009 г. ще бъде направено всичко възможно да се излезе с решение и за останалите медии.
"Две магистрали накуп през 2011", обещава пред "Стандарт" строителният министър Асен Гагаузов. Първата изцяло завършена магистрала ще бъде "Тракия", а успоредно с нея и "Марица". Гагаузов не очаква фалити на големи фирми от строителния бранш у нас и смята, че по-скоро ще има редуциране на броя на работещите там, отколкото на заплатите им.
"Плоският данък не е панацея", коментира пред "Труд" вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин. Ако беше панацея, всички страни по света щяха да го използват, отбелязва Калфин. Той признава, че не е сред най-горещите привърженици на този данък, но припомня, че според партийната програма на БСП в следващите четири години няма да има промени в данъчната система.
С намаляването на данъците трудно може да се намери някой, който да има интерес, вместо да плати 10% данък и да си сложи на светло парите, да се опитва да ги крие, коментира той. Според него в България има тенденция делът на сивата икономика да намалява.
Калфин коментира и темата за финансирането на партиите. Потенциално всеки един дарител на партия и всяка една партия - даже да взела средства от дарител, в който е сигурна - след време може да се изправят пред проблеми, отбелязва той.
"В кризата собственост не се продава", посочва в интервю за "24 часа" зам.-финансовият министър Кирил Ананиев. Той отбелязва, че бюджетът се опитва да предпази икономиката от кризата с мерките и буферите в него, но не може да се определи еднозначно като антикризисен.
За "Афера с обезщетенията заради метрото" пише от първа страница "Дневник". Столичната община е платила над 2 млн. лв. на собствениците на търговски площи в подлезите на ЦУМ и СУ "Св. Климент Охридски" заради строежа на метрото, но за 85% от тези средства било спорно трябвало ли е изобщо да се плащат.
"30 тона стари дрехи хвърлени на боклука", съобщава "24 часа". Вестникът информира за проекта на фирмата от Червен бряг "Ретекс", която разположи контейнери за дрехи в столицата.
"Парите са главната сатанинска сила", казва пред "Дума" известният руски актьор Алексей Баталов, известен от филмите "Летят жерави", "Дамата с кученцето", "Москва не вярва на сълзи". Сегашната кинематография е прекалено обвързана с финансите, напоследък има много комерсиално кино, забелязва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!