Повече от десет дни продължава скандалът в МВР. И в БСП се чуха гласове за оставката на вътрешния министър Румен Петков.
Премиерът и лидер на социалистите заяви, че политически чадъри и паравани няма да има за никого, правителството ще търси отговорност от всеки, който е нарушил закона или е действал неправомерно, независимо от поста.
Събитията коментира социологът Юрий Асланов, който е и член на Висшия съвет на БСП.
- Как ще коментирате появата на вътрешния министър в разработка на службите с прякор Запалка?
- Ако има такава разработка, това е много тъжно. Това доказва, че специалните служби системно са нарушавали закона. Защото чак сега в лицето на новата и трудно прохождаща структура - Държавна агенция "Национална сигурност", се появи възможност по законен ред и вътрешният министър, без да е уведомен, да бъде разработван.
- Вътрешният министър се е срещал с т.нар. дупнишки владетели братя Галеви. Допустимо ли е политическа фигура да се среща с "оперативно интересни лица"?
- Никой не отрича, че такава среща е имало, но не е ясен нито нейният предмет, нито в какво качество са били тези лица. Досега имаше няколко прецедента, един от които при правителството на Любен Беров, когато вътрешният министър общуваше с известните и набедени от медиите за организирани престъпни групировки легално.
Вторият случай беше, когато Богомил Бонев дори покани в кабинета си част от тях, за да може да каже, че държавата ще им пречи да извършват незаконна дейност.
Сигурен съм, че тази среща не е била с престъпни намерения. Не е била с цел това, което се подозира от всички - да се разменят някакви пари за финансиране на БСП.
- За подобно финансиране обаче намекна членът на Висшия съвет на БСП и бивш кмет на Дупница Първан Дангов.
- Да, чух. Поставям в скоби личното му отношение към вътрешния министър, защото той не е единственият с подобно отношение. В същото време той изтърва една фраза - "В Дупница няма партии, има братя Галеви", следователно няма и БСП.
Проблемът с братя Галеви не е отсега, а от периода, в който той стана кмет. В предизборната кампания, когато той беше избран за кмет, опонентът му от СДС използваше същия аргумент срещу него - че той е кандидат на мафията, а не на БСП.
- Изненада ли е за вас, че Алексей Петров се оказа секретен сътрудник на службите?
- Да, но за мен е изненада всяка поява на секретен сътрудник. Не е редно имената на агентите да се появяват в печата. Ако е вярно, че той е секретен сътрудник, много лошо е, че беше осветен, защото това е лош знак към всичко онова, което службите ще се опитват да правят.
Посланието, което той публично отправи, тълкувам като послание към Бойко Борисов - ако не въздържи Ваньо Танов от продължение на публичната акция, чорапът ще се разплете и ще стигне до Борисов.
Ако има такова нещо и ние не го знаем, това означава, че проблемът е много дълбок и опира до всички публични легитимни власти, до всички партии.
Имаме интерес да се случи това, което премиерът заяви, че иска да направи - кризата да се използва за начало на оздравителен процес и да се отреже с нож влиянието на тази паралелна власт, която се преплита във всички други власти.
- Коя е тази паралелна власт?
- Това е съюз между бизнес групи от сивия сектор, които успяват да проникнат в институциите и в партиите не само за да корумпират системата, но и за да задържат статуквото на престъпната си власт. Тя неизбежно съпътства всяко общество, което не е намерило баланса между институциите. Нямаме интерес тази власт да е най-силната.
- И какъв е ходът на премиера?
- Това, което той прави - посочи пътя. Също така все още има неизхабен морален ресурс на доверие към главния прокурор, който трябва да се използва, както и позитивно отношение към ДАНС.
Очевидно е, че много хора, чиито интереси са засегнати, ще пречат на това. Съвсем неотдавна правителството - повече под външен натиск, отколкото по убеждение, но все пак прояви воля и прекрати безмитната търговия по сухопътните граници, която беше доказан източник на контрабанда.
Когато има контрабанда, тя неизбежно се трансформира и във влияние върху институции и партии - не само в МВР. Има ли пари, които се разхождат в найлонови пликчета напред-назад, те стигат до партиите и институциите, участват в корупцията и разврата на политическата система.
- Оздравителният процес, за който говори премиерът, минава ли през отстраняването на Румен Петков?
- Премиерът трябва да вземе такова решение пред лицето на неоспорими факти, а не под въздействие на емоции или медийни публикации. За оставката на Румен Петков не мога да кажа, това е въпрос на негова лична нагласа.
Но не мисля, че случващото се автоматично трябва да се превръща в политическо действие, защото пък утре, ако се окаже, че е нямало основание, се дава лош сигнал за това, че легитимната власт е много лесна плячка на паралелната.
Миналата година премиерът действа по този начин, но за Румен Овчаров до момента не е събрано нито едно доказателство за твърденията, които се употребиха по този повод. Не мисля, че сега трябва да се действа по този начин.
- Според Татяна Дончева обаче, ако Румен Петков остане, ще падне правителството.
- За мен не е фатално правителството да падне и БСП да загуби следващите избори. Фаталното е, ако не се прави нищо, за да се ограничат действията на паралелната власт. Дончева греши - отстраняването на Румен Петков няма да помогне.
- А подкрепяте ли тезата, че ако си отиде Румен Петков, ще си отиде и правителството?
- Не.
- Как тълкувате посланието на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу? Той се скара...
- Не. Той декларира подкрепа за избраната от премиера посока на действия.
- Премиерът заяви, че няма да има политически чадър над никого, а в този скандал около името на Румен Петков се появиха доста въпросителни.
- С това послание премиерът каза, че ще действа пред лицето на фактите, когато бъдат събрани.
- Готов ли е Станишев да се освободи от Румен Петков?
- Сигурен съм, че ако фактите му позволят, той няма да се поколебае. Но съм сигурен, че за да го казва, в момента той не е убеден.
- Ако Петков бъде отстранен, какво ще се случи в ръководството на БСП?
- Едва ли отстраняването на такава ключова фигура за БСП може да повлияе положително на процесите в БСП.
Не бих желал да съм на мястото на премиера в този момент, но ми се струва, че той все пак има здрави нерви и след по-трезв анализ ще вземе решение, изчислявайки последствията от него в поредността на приоритетите - за държавата, за партията и за себе си.
И ако някои от решенията, които са в полза на държавата, увреждат интересите на БСП или неговите, той няма да се поколебае да ги вземе.
- А той сам ли ще вземе решението или съветът на коалицията?
- Предварителните сигнали са, че лидерите на коалиционните партньори ще му дадат свобода този път сам да вземе решението.
- Това означава ли, че при Румен Овчаров не е било така?
- Мисля, че тогава действието на премиера предварително е било съгласувано.
- От кого зависи дали чорапът ще се разплете докрай?
- В най-голяма степен от министър-председателя. Разбира се, и от президента, но той не може пряко да се намесва в този процес, но най-малкото може да започне разговори между партиите - управляващи и опозиционни, в Консултативния съвет по национална сигурност.
Той трябва да инициира този разговор с всички, защото в тази ситуация едва ли може да има по-малко виновни и невинни. Всички трябва да поемат отговорност.
Между политическите сили трябва да се изработи консенсус, че ние така ще действаме и няма да пречим на това нещо независимо кой е на власт.
- Какви ще бъдат последствията от кризата в МВР за БСП и управляващата коалиция?
- БСП и коалицията временно ще понесат загуби от случващото се, дори вече ги понасят. Но ако продължат силно с действията си и извършат реформи на спецслужбите и на системата за сигурност, ако укрепят институциите и изрежат раковите образувания, които се опитват да проникнат в тях, в дългосрочен план това ще донесе дивиденти и на БСП, и на партньорите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!