С идването на коледните и новогодишни празници Societe Generale Експресбанк прави подарък на всички с предложение за кредит, освободен от такса за разглеждане на документите и от годишна такса за управление на кредита - Expresso Xmas.
И ако досега не сте теглили кредит, важно е информацията за това, което ви предстои, да е от правилния човек.
Мениджър "Кредитни продукти" на Societe Generale Експресбанк Милена Митева дава практични съвети, свързани с избора на потребителски кредит
- Как потребителите могат да преценят кой потребителски кредит е изгоден за тях?
- Препоръчително е да съберем оферти от различни банки, за да изберем най-изгодните за нас условия. Вече всички банки са задължени да предоставят пред договорна информация, в която са упоменати размера на таксите и комисионите, които се събират, размера на месечната вноска, цялата дължима в края на периода сума, както и размера на дължимата лихва.
Много често лихвата е водещ фактор в избора на кредита, но всъщност това, което е още по-важно, са разходите по такси и комисиони. Такива са такса за разглеждане на документите за кредит, такса за разплащателната сметка, по която ще се изплаща кредита, годишна такса за управление на кредита, която може да бъде или фиксирана такса или процент от остатъчната главница по кредита, такса за усвояване на кредита - отново или фиксирана, или процент от размера на кредита.
Кредит Експресо, който Societe Generale Експресбанк предлага е освободен от такса за разглеждане на документите и от годишна такса за управление на кредита, което го прави едно от най-подходящите финансови решения на пазара.
В зависимост от това кои такси се събират и от кои такси сте освободени, може да се окаже така, че кредит с малко по-висока лихва, но с по-малко такси може да е по-евтин от кредит с по-ниска лихва, но с повече съпътстващи го такси. Най-ясна представа за оскъпяването на вашия кредит може да получите от размера на годишния си процент на разходите (ГПР). ГПР ви дава възможност да сравните различни предложения и направите най-добрия избор за вас.
- Често потребителите изпитват затруднения при изплащане на вноските по кредита. Как да преценят кой е най-подходящият период на погасяване и размер на месечната вноска?
- Не винаги е възможно да изтеглим банков кредит в размер какъвто желаем ние. За повечето хора е ясно, че ако получават заплата 400 лв. не биха могли да плащат месечна вноска 350 лв. Ако месечните ни постъпления са малки, но все пак спешно се нуждаем от по-голяма сума, то тогава трябва да търсим максимално разсрочване на кредита във времето.В зависимост от продължителността на кредита и неговия размер се формира и размера на месечната вноска.
Например, за кредит от 10 хил. лв., при годишна лихва 12%, освободен от абсолютно всички допълнителни такси, месечната вноска би била 222.44 лв, ако кредита е изтеглен за 5 години, и 143.47 лв. ,ако кредита е изтеглен за 10 години. Преценете каква вноска може да плащате месечно, за да определите продължителността на кредита.
Не се притеснявайте, че по-дългосрочният кредит излиза по-скъп. Съгласно новите поправки в закона за кредитирането, можете да погасите предсрочно потребителския си кредит във всеки един момент без да заплащате такса за това. Така че, ако в бъдеще очаквате по-големи месечни постъпления, можете да погасите предсрочно частично или напълно вашия кредит.
- Как хората могат да се защитят от ситуация, в която не могат да погасяват кредита си?
- Обикновено, когато изтеглим кредит, не мислим за това какво ще стане, ако ни се случи нещо лошо и не можем да го погасим.
Но е важно да се запитаме, при непредвидени събития кой ще поеме плащанията? Ще може ли семейството ни да отделя средства за месечните вноски? Има ли начин дългът ни да бъде погасен от друг и да не натоварваме излишно семейството си?
В отговор на всички тези въпроси, и за допълнителна сигурност за самите кредитополучатели, а и за банките, на пазара все по-успешно навлизат застраховките към различните типове кредити.
Целта на застраховката към кредитита е да ни защити от дългове при непредвидени обстоятелства, които намаляват способността ни да плащаме вноските.
Ако изпаднем в трудно финансово положение заради безработица или временна нетрудоспособност, застрахователят ще покрива месечните вноски по кредита ни за определен период.
На българския пазар се предлагат застраховки към кредити с различни покрития – например временна или трайна загуба на работоспособност, безработица, смърт в следствие на злополука или заболяване. Съществуват застрахователни пакети, включващи едно или няколко покрития с възможност да се обхванат всички рискове водещи до неплатежоспособност.
Застраховките към кредити нямат спестовен характер, т.е. изплащат се обезщетения само в случай на настъпило събитие - застрахователят плаща директно на финасовата институция и от името на кредитополучателя или семейството му, остатъка на кредита – например, при смърт или инвалидност на застрахования, или покрива месечните вноски за определен период (например при безработица.
Много често разходите за този тип застраховки са минимални и не утежняват месечните плащания по кредита. При всички случаи обаче застраховката ви дава допълнителна сигурност и защита от дълове.
Попитайте вашия банков консултант какъв тип застраховка може да ползвате и осигурете спокойствие за вас и вашите близки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!