Немските всекидневници анализират обръщението в Бундестага на украинския президент, а румънските вестници смятат, че посещението на президента Бъсеску във Вашингтон е успех за Букурещ.
"Фигаро" смята, че Париж е заплашен да бъде напълно блокиран днес заради серията стачки в обществения и частния сектор с искания за по-добри заплати, против съкращенията и в защита на 35-часовата седмица.
Вестникът пише, че ще бъдат засегнати обществения транспорт и ръководството на въздушното движение, а отделно ще стачкуват пощальони, учители и шофьори на линейки.
Според "Монд" правителството има "аутистки подход" към социалното недоволство, а до референдума за Европейската конституция остават само два и половина месеца и това може да доведе до гласове "против" или до ниска избирателна активност.
"Нувел Обсерватьор" също е на мнение, че предвид предстящия референдум, правителството трябва да реагира бързо, за да не решат работниците да държат Европа заложник, като гласуват с "не".
Това ще бъде абсурдно и този абсурд трябва да се предотврати, категорично е изданието.
От другата страна на границата немският "Ди велт" вижда Франция като държава в политически и икономически смут.
Вестникът припомня, че след като финансовият министър е подал оставка заради луксозен парижки апартамент, е станало ясно, че данъчните декларации на шестима известни политици са изчезнали.
"Ди велт" цитира френската опозиция, според която "има нещо гнило във френската република".
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" обаче гледа към речта от сряда в Берлин на украинския президент Виктор Юшченко.
Вестникът отбелязва, че министърът на външните работи Йошка Фишер е под натиск заради визовата политика, обвинявана, че е довела до увеличаване на нелегалната имиграция от Украйна.
Правителството в Берлин се надявало известно облекчаване на визовия режим да помогне на героя от украинската революция, обяснява изданието.
Според "Ди велт" Юшченко правилно е казал, че Украйна принадлежи на Европа, защото дълго време немските политици са отричали да приемат този факт.
Дори днес много от тях се страхуват от големината на страната, от украинците, които копнеят за Запада, и от руснаците, които стискат юмрук на заден план, защото все още смятат Украйна за част от своята империя, коментира вестникът.
"Берлинер цайтунг" предупреждава, че Украйна ще остане "много труден случай" за германската политика в обозримо бъдеще.
Проблемът според изданието е, че немските политици не знаят нещо за тази голяма държава в Източна Европа.
Немските политици винаги ще дефинират интересите си на първо място във връзките си с Русия заради зависимостта си от нейното гориво, смята вестникът.
В Румъния "Евенментул зилей" приветства първото официално посещение на президента Траян Бъсеску във Вашингтон и срещата му с американския му колега Джордж Буш.
"Само два месеца след като беше избран, Бъсеску беше приет в Овалния кабинет и за първи път в румънската история на румънски президент разрешават да даде пресконференция в Белия дом", разказва вестникът.
Думите на Буш, че Румъния е "специален съюзник", а гостът му - "негов приятел", са доказателство, че посещението на Бъсеску е "изключително полезно".
Англоезичният всекидневник "Найн ъклок" описва срещата между двамата държавни глави като "плодотворна и открита".
Според вестника няма съмнение, че Буш е бил впечатлен от ясната представа на Бъсеску за света и за борбата му с корупцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!