М агистратите да забравят дежурните си оправдания, че им пречат законите, недобрата работа на разследващите и на съда, призова главният прокурор Борис Велчев на първата национална конференция на магистратите в България.
Във форума участват над 1500 съдии, обвинители и следователи.
Велчев допълни, че в прокуратурата делата трябва да бъдат разпределяни справедливо, както и че щатът й трябва да бъде преразпределен, без това да означава нови назначения.
"За съдебната реформа трябват много пари. Не можем да искаме ефективност без модерни технически средства и сигурност. Днес прокурорите работят в ужасна среда, срамно за една правова държава", заяви още главният прокурор.
Необходимо е да има промяна в отношението на държавата, на партиите и институциите към съдебната власт и магистратурата, каза президентът Георги Първанов при откриването на конференцията.
"Реформата в съдебната система все още не е приключила, предстои разглеждането на поправки в Конституцията, насочени към съдебната власт.
Изразявам надеждата, че депутатите ще бъдат отговорни и с внимание ще се отнесат към такава чувствителна материя като контрола по отношение на магистратурата", заяви държавният глава.
Не бива да допуснем продължителната реформа и непрекъснатите промени да се превръщат в оправдание за някои от магистратите, които не могат или не желаят да носят отговорността, възложена им от обществото, добави Първанов.
Проблемите и успехите на съдебната система в България засягат пряко САЩ, заяви на същия форум посланик на Вашингтон у нас Джон Байърли.
"Американските граждани искат справедливо отношение и равнопоставеност, а компаниите, които искат да инвестират - сигурност, че договорите ще бъдат спазвани.
Правораздавателните органи на САЩ се нуждаят от достойни партньори, на които да разчитат и да имат доверие в борбата с международната организирана престъпност и тероризма", обясни дипломатът.
Байърли посочи три примера за ефективна борба с организираната престъпност - екипната работа, а не соченето с пръст и отправянето на междуинституционални нападки, разрушаването на цялата престъпна организация и проследяването на парите, придобити по незаконен начин.
"Не е достатъчно само да бъдат осъдени хора от средните нива. Трябва да се конфискува имуществото, за да се пречупи арогантната сила на мафията", изтъкна той.
Байърли посочи още, че хората трябва да имат доверие в правната система, а когато гражданите смятат, че подкупът на длъжностни лица е нормален начин за работа или че правосъдие може да се купи, корупцията ще процъфтява на всички равнища.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!