Д ва завода за преработка на смет ще бъдат построени около София, обяви изпълняващият длъжността кмет на столицата Минко Герджиков.
"Единият завод ще е на изток, а другият на запад, за да се намалят транспортните разходи за извозването на боклука", мотивира се той.
В кметството вече са получени 14 предложения на инвеститори. До края на септември ще бъде подготвена документацията и ще бъде обявен конкурсът.
Докато подготвят тръжната документация и като застраховка срещу нови кризи с боклука, се търси терен за ново, резервно сметище. Рекултивацията на сегашното край квартал Суходол, което трябва да бъде окончателно закрито на 2 октомври, щяла да струва 12 млн. лв.
Герджиков обаче твърди, че сметището в Суходол ще бъде затворено на 24-25 септември.
Общината няма да търси пари за заводите, инвеститорите трябва да осигурят средствата и технологията. Когато предприятията започнат да работят, кметството ще плаща на собствениците такса за обработка на боклука. Тя е от 20 до 120 евро на тон, зависи каква технология бъде избрана, пояснява председателят на Столичния общински съвет Владимир Кисьов.
За да бъде построен и пуснат в експлоатация един завод, са нужни около 120 млн. евро. С договор общината ще се задължи да извозва боклука в съответните заводи за 20 години напред.
Сега София "произвежда" по 1000 тона отпадъци на ден, или около 365 000 тона годищно.
Строежът няма да може да започне по-рано от 2006 г., защото трябва да бъде направена оценка на въздействието върху околната среда на избраните площадки. На тях ще се съхраняват и балираните боклуци, докато се построи заводът.
В момента се обсъждат 2 терена - на 25 и на 80 км от София. Първата база била собственост на бизнесмена Христо Ковачки, а втората - на новия зам.-министър на земеделието Димитър Пейчев.
До десетина дни щели да заработят и трите инсталации за опаковане в Кремиковци, Нови Искър и Требич.
"Ако тази работа, които сега трябваше да приключим спешно, беше свършена навремето - преди две, три или пет години, нямаше да изпадаме в тежките кризи, в които се видяхме", каза Минко Герджиков.
Програма за управление на дейностите по отпадъците до 2009 г. прие Столичният общински съвет на извънредно заседание във вторник. Въздържаха се съветниците от партията на Иван Костов ДСБ, НДСВ и неколцина от БСП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!