Е дно събитие и днес обединява абсолютно всички вестници и това е нормално, защото то е достатъчно важно да заеме първите страници и дори челните заглавия. Ето ги и тях.
"Пълно фиаско за София в битката за олимпиада 2014", съобщава Сега. "Изгубихме олимпиадата", лаконичен е Труд. В Дневник то е: "София отпадна от надпреварата за 2014 г."
"Отрязаха София за олимпиадата", пише 24 часа. "София отпадна от борбата за домакин на зимните игри", посочва Монитор. "Разминахме се със зимна олимпиада", отбелязва и Новинар.
"Защо отнесохме олимпийски резил" се опитва да обясни Дума. Дълго поддържаната от някои спортни и бизнес кръгове илюзия, че София може да организира зимна олимпиада, бе разбита вчера.
Столицата ни остана на позорното предпоследно място в надпреварата за домакинството на олимпийските игри през 2014 г. След нея е само грузинският Боржоми, разкрива Сега.
Отпадналите четири кандидати значително изостават от избраните три, е мнението на изпълнителното бюро на МОК. Оценката на готовността на София по отделните критерии е унищожителна.
В осем от 11-те инспектирани области тя получава оценки под средната, а в останалите три е в средата на скалата, продължава изданието. "Зелените изядоха кандидатурата на София за олимпиада", категоричен е 24 часа.
Най-слабата оценка на София е за въздействието върху околната среда. Вероятно това се дължи на писмото на близо 30 знайни и незнайни неправителствени организации, които писаха до МОК и едва ли не обясниха, че ще правим атомна бомба, а не спортни обекти, предполага изданието.
Това стана ясно малко преди да се определят финалистите. Така завърши третият опит на България да получи домакинство на зимни олимпийски игри, включва се и Монитор.
Първият беше през 1992-ра, когато надпреварата със София спечели само с два гласа френският курорт Албервил. При втория през 1994 г. пък само норвежкият Лилехамер изпревари столицата ни с 16 гласа.
И при двата девизът на софийската кандидатури беше "Град в планината, планина в града". И сега най-силният коз на София беше, че е единствената столица, и то в полите на планина с височина над 2500 м.
Новото мото "Да го направим заедно" обаче не успя да впечатли експертите на МОК, които ни писаха лоши оценки по повечето от решаващите критерии. За тях явно реалните условия, финансовите възможности и напредъка на страната-кандидат са много по-важни от фразите с неясен и определено пожелателен характер, коментира Монитор.
След третия неуспешен опит да получим зимна олимпиада българските спортни ръководители имат амбиция да продължат борбата за игрите през 2018 г., допълва Новинар.
"Без човек в МОК нямаме шанс?, контрира Дума, цитирайки вицепрезидентът на инициативния комитет за София 2014 Светла Оцетова.
"Какво печелим, когато губим", пита Труд в коментар. Печелим това, че ни лишиха от една възможност да се изложим и да спретнем някой олимпийски скандал например.
Ето и останалите теми. Верен на себе си, Дума извежда социална тема като водещо заглавие: "Повишава се минималната пенсия".
Минималната пенсия за прослужено време и възраст ще се увеличи с 14,8% и от 72,45 лв. ще стане 85 лв. от 1 юли. Това предвиждат одобрените от МС промени в Кодекса за социално осигуряване, цитира вестникът социалния министър Емилия Масларова.
"Смесват затворите", смайва с водещото си заглавие 24 часа. Идеята била на правосъдното министерство. Целта е подобряване на отношението към осъдените, каза зам.-правосъдният министър Димитър Бонгалов.
Женски отделения ще има в затворите, ако се реализира идеята на правосъдното министерство местата за лишаване от свобода да станат смесени. Затова сливенският затвор най-вероятно ще бъде разформирован, разкрива вестникът.
"Поскъпват част от адвокатските услуги", посочва Сега. Всички адвокатски услуги извън защитата на клиенти в съдебно или досъдебно производство ще поскъпнат от догодина, тъй като вече ще се облагат с ДДС.
Вчера парламентът окончателно реши да освободи от 20-процентния данък само адвокатската защита или т.нар. процесуално представителство.
Ако Законът за ДДС бъде приет от парламента във вида, в който го предлага Министерският съвет, сме готови на стачка, бе обявил преди няколко дни председателят на Висшия адвокатски съвет Траян Марковски, припомня изданието. Засега той отказвал коментар.
Вестниците съобщават, че бе свален имунитетът на Волен Сидеров. А Сега прави равносметка, че сегашното Народно събрание е "парламентът на рекордите". Защото той е имал седем групи при старта си, 13 временни комисии, 10 свалени имунитета...
Изброени са и още рекорди. По всичко личи, че това Народно събрание ще постави още един рекорд, посочва изданието. Най-вероятно то ще се окаже третото поред, което ще изкара мандата си.
Дали това е положително явление е спорен въпрос. Липсата на алтернатива на дадено управление, особено на сегашното, което често се разтърсва от скандали, обаче напомня не толкова на стабилност, колкото на затишие пред буря, отбелязва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!