Гк кавите форми на заетост се приемат много добре и от работещите, и от работодателите в SMB сектора. Ръководителите на фирми са на мнение, че са нужни законодателни промени, за да се прилага повече и по-активно дистанционната работа.
И в малките, и в средните по размер фирми, които са доминиращи по брой и дял организации в страната, преобладават традиционните форми на заетост – на трудови договори, които в основната си част са безсрочни, на пълно работно време, постоянни. Над 40% от интервюираните работодатели смятат, че Кодексът на труда трябва да се промени относно темата за гъвкаво работно време и форми на заетост. Около 16% дори смятат, че има нужда да се разработи изцяло нов Кодекс на труда по отношение на прилагането на гъвкави форми на заетост.
Около 3/4 интервюираните заети в SMB заявяват, че са наети на трудов договор, само 13% уреждат трудовите си правоотношения на базата на граждански договор, а 11% определят отношенията си с работодателя си като “друг тип”.
Това сочат резултатите от национално представително проучване на гъвкавата заетост в малките и средните предприятия, направено сред 452 наети и 196 работодатели от SMB. Проучването е част от проекта "Гъвкавата заетост в МСП в България: Състояние и перспективи", финансиран от фонд “Научни изследвания” при МОН.
Данните от изследването оповести проф. д-р Катя Владимирова по време на специална конференция, която се проведе на 28 ноември в УНСС-София. На участниците в конференцията бяха предоставени публикации с резултатите от проведеното изследване.
Гъвкавите форми на заетост се приемат много добре от работещите в SMB сектора, особено от младите хора, наетите в по-малките предприятия в София и областните градове, както и сред хората с висше образование. Изследването отчита висока степен на познаване на понятието гъвкава заетост. Цели 74% от всички анкетирани заети в микро-, малки и средни предприятия твърдят, че са чували за почасова работа, а 65% знаят що е работа на смени.
Мнозинството работодатели – 93% от анкетираните, имат положително отношение към въвеждането на гъвкава форма на заетост във фирмата, която управляват. Едва 7% твърдят, че подобни методи не са възможни. Отново масово – 91% от работодателите, потвърждават, че познават възможностите за и формите на гъвкавата работа. Според ръководителите, в управляваните от тях микро-, малки и средни фирми се прилагат работа на смени (46%), работа на половин работен ден (24%), работа на плаващо работно време (24%), почасова работа (23%).
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!