С лужители от отдел "Пътни такси" на Граничния КПП "Кулата" са източили от държавния бюджет над 2.5 милиона евро чрез действала три години корупционна схема.
Между 2002 и 2004 г. бюджетът е бил ощетен с 2 557 177 евро съобщи на пресконференция в Благоевград комисар Кирил Георгиев, директор на областната дирекция "Полиция"
През май тази година в дома на криминално проявения Велик Христов от с. Марино поле били намерени кашони и чували с документи, докарани от ГКПП "Кулата". Документацията осчетоводява 2,5 млн. лева. В къщата е имало и оръжие и боеприпаси.
Между намерените документи има 100 хиляди квитанции, които, след като са били обработени, показват кой служител колко пари е успял да открадне.
"Тъй като документите са изключително много, изразходвахме шест топа хартия при разкриването на това крупно престъпление", уточни комисар Кирил Георгиев. По задачата областната служба "Полиция" е работила без прекъсване цяло лято.
Престъпната схема е била добре измислена, за да гарантира сериозни печалби за граничните служители. Всеки ден на "Кулата" са преглеждали издадените документи при трафика на коли и пътници и са изработвали техни копия, но със занижени стойности. Копията със занижени стойности изпращали в Главно управление "Митници" в София.
"Черното счетоводство" е правено перфектно", отбеляза комисар Георгиев. Уведомена е и Изпълнителна агенция "Пътища".
Установено било също, че над 2 000 винетки на стойност 72 000 евро са продадени на чужденци. Но още не е ясно как винетките са стигнали в служба "Пътни такси" на ГКПП "Кулата". Тепърва ще се установява дали са откраднати и как това е станало.
В престъпната схема са участвали 20 служители, които изготвяли фалшивите документи. Рекордната сума която е прибрал един от мошениците за три години е 296 336 евро.
На всеки от 20-имата най-късно утре ще бъде предявено обвинение, заяви пред журналистите наблюдаващият прокурор от Петрич Лидия Манолова, като отбеляза, че има категорични доказателства за виновността на разследваните лица. Те ще бъдат обвинени в длъжностно присвояване в особено големи размери.
За част от обвиняемите, присвоили 500 000 лв. или повече, ще се иска мярка "задържане под стража", а за открадналите по-малко ще бъдат приложени по-леки мерки. Част от тях вече не са служители на служба "Пътни такси" при ГКПП "Кулата", останалите обаче продължават да ходят на работа.
Имуществото на престъпната група ще бъде проверявано и ще им се забрани да напускат България. Повечето служители на ГКПП "Кулата" имат имоти, които по никакъв начин не биха могли да купят със заплатите си и с декларираните доходи. Става дума за стотици декари земя, мотели, огромни къщи. Очаква се следствието да разкрие и замесени в престъпното дело нотариуси, а също и още служители от други служби на ГКПП "Кулата".
Някои от разследваните са оказали съдействие на разследващите органи, а други са побързали да се освободят от имотите си - един голям мотел вече е бил продаден.
На пресконференцията комисар Кирил Георгиев не цитира имена, нито кой е помогнал в разследването, за да не се пречи на работата на полицията.