Всички издания информират за бомбените атаки, за предупрежденията на бунтовническите лидери, че "Ирак ще стане новия Виетнам", и за намерението на бунтовниците от град Фалуджа да се бият до последен човек.
В челен материал на първа страница "Таймс" разказва историята на журналистите Стивън Фарел и Орли Халперин, които попаднали в плен на иракчани на 6 април. Двамата били отвлечени от престъпници, които ги предали на "муджахидини". След няколкочасов престой в тайна квартира двамата били освободени, като се разминали само с уплах и 15 000 долара.
В коментар международният редактор на вестника си задава въпроса дали покачването на цената на иракския петрол и големите приходи от него няма да накарат САЩ да "затвори кранчето" на помощите.
"Ирак въвлечен в градски боеве" е водещото заглавие на "Дейли телеграф". Вестникът отделя специално място на бомбената атака срещу джамия в Фалуджа, при която бяха убити 40 души. Описва се и отстъплението на украинските части, които оставили град Кут в ръцете на бунтовниците.
В редакционен коментар "Телеграф" обръща внимание на нуждата от повече коалиционни сили в Ирак. Според него първоначалните планове за намаляване на американското военно присъствие от 134 000 на 110 000 може да се променят след събитията от последните дни.
В коментар, озаглавен "Буш и Блеър запалиха огъня, който може да ги изгори", "Гардъан" пише, че американското нападение над джамия по време на следобедните молитви, както и офанзивата срещу шиитския духовен водач Моктада ал Садр са предизвикали отдавна предсказвания бунт в шиитската южна част на Ирак. Въстанието показва всички признаци на превръщане в иракска интифада, а градове като Фалуджа и Рамади сега получават такова отношение, каквото палестинците в Наблус, Дженин и Рафа от Израел, смята вестникът.
"Гардиън" допълва, че "за Великобритания Ирак се превърна в първата голяма колониална война, откакто британските сили напуснаха Аден през 60-те години". Водещото заглавие на "Индипендънт" е "Ракета с насочване, война без посока", а надзаглавието: "САЩ убиват 40 души в джамия, докато конфликтът в Ирак излиза извън контрол".
В коментар за вестника Робин Кук (бившият външен министър в правителството на Блеър, който подаде оставка в навечерието на войната в Ирак) ише, че положението в Ирак никога няма да се подобри, докато Блеър и Буш не признаят грешките си. Според Кук първата стъпка към успокояване на ситуацията в Ирак е "САЩ да престанат да утежняват обстановката на сигурност, като се опитват да разбият съпротивата чрез превъзхождащи сили... Втората стъпка би трябвало да бъде незабавното изпращане в почивка и възстановяване на Пол Бремър, в случай че той наистина е достатъчно луд, за да нападне джамия или да изпълни заплахата си да залови Моктада ал Садр", пише в коментара си бившият британски първи дипломат.
Според Робин Кук третата стъпка трябва да сложи край на неоколониалният подход към иракската икономика, а четвъртата - да осигури легитимност на новото иракско правителство сред народа на страната. Кук допълва, че е необходимо още Пентагонът да създаде изходна стратегия, която да изведе американските войски извън Ирак.
Падането на борда на директорите на дружеството собственик на Евротунела е също основна тема на днешните британски всекидневници. Дребните собственици, поведени от Никола Миге, свалиха изпълнителния директор и целия съвет заради лошото управление на фирмата. Тя е изправена пред банкрут заради 9 млрд. евро дългове.
"Гилотина пада върху борда на Евротунела", пише "Телеграф" в репортаж от годишното събрание на акционери на дружеството на север от Париж. Кореспондентът на вестника в Париж иронично описва Миге като "герой на часа".
"Таймс" пък нарича Евротунела "френски план, който така и не оправда мечтите". Според изданието французите предложили "тунел под Ламанша" още през 1802 г. Англичаните от своя страна винаги се отнасяли с подозрение към опитите островът да бъде свързан с континента.
Темата е водеща и за "Файнаншъл таймс". Трудно е да не се съжаляват малките френски инвеститори, понесли загуби от съоръжението, смята изданието. Вестникът посочва също, че вина за положението имат още Великобритания и Франция, чиито държавни железници са били отговорни за твърде оптимистичните прогнози за натоварване на Евротунела.
"Индипендънт" посочва в заглавие, че лидерът на протестите на акционерите е признат за "мошеник" и неуморим "самохвалко".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!