В Пожаревац - индустриален град на 50 км от Белград, ще е вечният дом на бившия югославски президент Слободан Милошевич, гласи последната информация от Социалистическата партия на Сърбия.
Утре ковчегът с тленните му останки ще бъде изложен за поклонение, за да може с него да се простят всички желаещи.
По-рано зам.-председателят на формацията Милорад Вучелич беше съобщил, че след разговори със съпругата и сина на покойния лидер, които имат статут на бежанци в Русия, е било взето решение той да бъде погребан в сръбската столица.
Именно вдовицата Мира Маркович поиска тленните останки на съпруга й да бъдат положени в Пожаревац, а после обяви, че няма да ходи на погребението, макар че съдът реши да отмени заповедта за нейния арест и я остави на свобода срещу гаранция от 10 000 евро.
Паспортът й обаче щеше да бъде взет при влизане в Сърбия, което предизвика остра реакция от говорителя на руската Дума Сергей Бабурин.
Той се скара на сръбските власти, че постъпили "чудовищно", като не са успели да предоставят правен имунитет на г-жа Милошевич. В родината си тя е обвинена в злоупотреба с власт и измами.
Дъщеря й пък се противопостави на решението на брат си Марко траурната церемония да бъде в сръбската столица.
Мария Милошевич, която от пет години живее в черногорския град Цетине, заяви в интервю за в. "Дан", че в никакъв случай не желае баща й да бъде погребан в Алеята на великите в Белград, нито в Пожаревац, където е гробът на неговата майка, нито в Москва или някъде в Русия - а в родното място на баща му в Черна гора.
Същевременно братът на Милошевич Борислав, бивш посланик в Москва, заяви, че подкрепя идеята за "временно погребение" в Русия.
Бившият президент не е оставил писмено завещание, съобщиха още от юридическия му екип.
Според адвокат Бранко Ракич клиентът му "не очаквал смъртта, а продължаване на борбата", а най-доброто завещание, което направил, била неговата "блестяща защита на собствената му чест и на доброто име на страната му" пред Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия (ICTY).
В началото на процеса обвиняемият се защитаваше сам, заради което германски леви издания го сравниха с "героя от Лайпциг" Георги Димитров.
От своя страна акад. Лео Бокерия, който оглавява групата руски лекари, отпътували за Хага след смъртта на Милошевич, обяви пред руската държавна телевизия, че екипът му е доволен от аутопсията на бившия югославски президент, извършена от холандски патолози.
Съгласни сме с първоначалните заключения, че става дума за сърдечен удар, посочи директорът на Научния център по сърдечно-съдова хирургия "Бакулев".
Бокерия и колегите му обаче са разговаряли с представители на трибунала и са поставили въпроса защо на високопоставения им затворник не е била оказана специализирана помощ, при положение че неговото тежко състояние е било известно.
Ние го наблюдавахме от 2003 г. и разполагахме с цялата информация, вкл. и чрез неговия личен лекар, заяви руският специалист и добави:
"Моят въпрос бе следният - защо това можа да се случи в страна, където безусловно има първокласна медицинска помощ."
Според него е била направена най-груба грешка и като резултат на болния не е извършено лечение, което би довело до пълното му излекуване.
Милошевич можеше да бъде излекуван чрез операции, които днес се правят в много страни по света, категоричен бе Бокерия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!