Л ибия се нуждае от реформи, за да укрепи своята система на пряка демокрация, както и от създаване на независими институции като централна банка, висш съд и независими медии.
Това заяви Сейф ал Ислам пред хиляди свои млади привърженици във втория по големина либийски град Бенгази.
"Следващото предизвикателство пред нас е да приложим комплекс от закони, които можем да наречем конституция, социален договор или другояче. Важното е да има договор, който да организира живота на либийците", каза големият син на либийския лидер Муамар Кадафи в речта си, излъчвана пряко по държавната телевизия.
Той очерта в най-общи линии проект за такава конституция, като подчерта обаче, че баща му е една от "червените линии", които трябва да се спазват.
Ал Ислам изреди четири въпроса, които според него не подлежат на политически дискусии и реформи - ислямските закони (шариат), сигурността и стабилността на Либия, нейната териториална цялост и ръководството на баща му.
Според него сегашната политическа система в Либия, основана на "Зелената книга" на Муамар Кадафи, която преплита ислямски идеи с някои социалистически принципи, е
добра на теория, но показва някои слабости на практика
Текстовете на закони трябва да гарантират независимостта на Либийската централна банка, на Върховния съд, на медиите, институциите и гражданското общество, смята синът, спряган за наследник на властта в Либия.
Обществото ни се нуждае от независими медии, които да хвърлят светлина върху корупцията, измамите и фалшификациите, аргументира се Ал Ислам.
Той увери, че Либия няма да се превърне в династия. "Либия няма да стане династия или монархия. Ние искаме да укрепим сегашната ни система, за да я направим по-ефикасна", подчерта той.
Сейф ал Ислам, който не заема официален правителствен пост, но е смятан за най-доверения пратеник на баща си, подчерта необходимостта да се разшири политическия диалог извън "народните комитети". В Либия всеки политически или "с политически характер" дебат е забранен извън тази рамка.
Синът на Кадафи се застъпи за засилване на властта на ръководителя на правителството, за да може той да избира своите министри, които в момента се избират от комитетите.
В речта си той прояви повече умереност спрямо изказването си от 20 август 2006 г., когато наруши табуто, като отрече в Либия да съществува "народна власт", както се твърди в "Зелената книга" с политически прозрения на баща му.
В икономически план Сейф ал Ислам приветства резултатите от своя план за реформи, които започна миналата година. Той уточни, че в Либия са тръгнали множество
проекти за развитие, чиято обща стойност е 60 млрд. евро
Той представи детайлно план за модернизиране на либийската водоснабдителна и канализационна мрежа, за изграждане на пътища, летища, жилища и за отпускане на заеми и помощи при започването на частен бизнес.
По думите му във всеки по-голям либийски град ще бъде построено летище, а Триполи ще купи 47 нови самолета.
Според друг проект определена сума пари ще бъде внасяна в банкова сметка на всяко новородено в страната, като средствата ще бъдат предназначени за образование и здравеопазване. Тази сума ще позволи на децата да живеят без помощта на родителите си, подчерта Ал Ислам.
Синът на Кадафи остро разкритикува чиновническата "мафия", която се противопоставя на политическите и икономическите реформи.
Някои арабски и френски медии съобщиха, че Муамар Кадафи е смъмрил остро сина си заради изявленията, че либийската полиция е измъчвала петте български медицински сестри и палестинския лекар. Появата му на митинга и излъчването на речта му по държавното радио и телевизия обаче предполагат, че тези медийни твърдения може би не отговарят на истината, отбелязва Ройтерс.
Непослушният Сейф ал Ислам си е изградил образа на човек на "отварянето", но тъкмо той е възможният наследник на властта, пише френският журналист Филип Бернар от в. "Монд".
На 1 септември Либия ще празнува 37-годишнината от събарянето на монархията от група "свободни офицери", ръководени от полковник Кадафи, през 1969 г. Тогава той премахна конституцията от 1951 г., според която Либия беше конституционна монархия.
Въведената кратка временна конституция бе заменена през 1977 г. от Декларация за институционализирането на властта на народа, която съдържа четири члена.
По силата на тази уредба на страната Муамар Кадафи е само "водач", даващ съвети. Той проповядва "властта на народа" чрез "пряка демокрация", упражнявана от "народните комитети".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!