България, която се намира между двете засегнати от птичи грип европейски страни, е затегнала граничния контрол и е засилила контрола над птицефермите в района на р. Дунав и Черно море, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на генералния директор на Националната ветеринарно-медицинска служба (НВМС) Жеко Байчев.
Пред агенцията той е съобщил, че от домашни птици са били взети 500 кръвни проби, като са направени анализи на 154 домашни и 100 диви птици, намерени мъртви в страната, но досега не е бил установено наличието на птичи грип.
Властите в Румъния междувременно продължават да унищожават домашни птици в крайдунавския регион, за да попречат на разпространението на заразата.
Румънският министър на земеделието Георге Флутур увери, че вирусът е бил ограничен до селищата Малиук и Чамурлиа де Жос, където всички 18 000 домашни птици са били избити.
Районът на Чамурлиа се дезинфекцира и ще остане под карантина още три седмици, преди да може да бъде обявен за чист.
Умрелите лебеди, които бяха намерени близо до езерото Обретинул Мик в югоизточната част на страната, в делтата на Дунав, обаче не са носители на смъртоносния вирус, добави земеделският министър.
6500 пилета, докарани от Западна Турция в района на турско-иранската граница, са умрели мистериозно, съобщи междувременно Си Ен Ен Тюрк.
Труповете им са били заровени на сметището от местни общински служители, но около 1500 от тях са останали на открито, алармира турската телевизия.
В очакване на резултатите от лабораторните изследвания властите разглеждат и възможността причината за смъртта на пилетата да е дългият и изтощителен път (между 800 и 1500 км).
Около 8000 домашни птици са били унищожени в Турция досега в опит да се попречи на разпространението на птичия грип, който бе установен във ферма в град Маняс, окръг Балъкесир в северозападната част на страната.
Швейцарската фармацевтична компания "Рош" (Roche.bg) е дарила 3 млн. опаковки с противогрипни лекарства на Световната здравна организация (СЗО) и ще изпрати в Турция 20 000 кутии с медикаменти, предаде още Си Ен Ен Тюрк. Опаковките, които ще бъдат изпратени в Турция, са за 200 000 дози, уточнява телевизията.
Миналата седмица, когато в страната бе установено наличието на заразата, швейцарската компания дари 5000 опаковки от антивирусното лекарство "Тамифлу". Препаратът, чийто производител е "Рош", е единственият, смятан за ефикасен срещу птичия грип.
Следващата пандемия сред хората е неизбежна и светът трябва да се подготви за нея с мерки срещу птичия грип и други потенциално смъртоносни вируси, предупреди д-р Антъни Фаучи, директор на американския Институт за алергии и инфекциозни болести.
Според него опасният за хората щам H5N1, който бе установен в Турция и Румъния, започва да буди по-голяма тревога.
Специалистите се опасяват, че той може да мутира във вирус, който се разпространява лесно сред хората и да стане причина на пандемия, при която да загинат милиони хора.
Изминаха повече от 30 години от предишната пандемия, затова е неизбежно отново да има пандемия след известно време, коментира ученият във Виетнам, където от вируса H5N1 починаха 41 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!