Николай “Aegir” Колев
Похвална идея от страна на престижен тайвански производител като Chieftec e да започнат да именуват шаситата си с някакви смислени имена - Аegis е добро начало в това отношение. Всъщност, в случая си имаме работа с конкретен представител на серия, чиято най-нова реинкарнация се състои се от общо четири модела – на практика два различни дизайна на шасита, всяко от които реализирано в два цветови десена – изцяло декорирани в черно, или използващи строгата и елегантна комбинация от титановосиво и черно.
Четирите модела Aegis от подсерията CX-05
[pagebreak]
Ще се поразприказвам малко по подробно за моя екземпляр – високата CX-05B-B версия на кутията, рекламирана от Chieftec преди всичко като геймърско решение, но и като потенциално „местообитание” на работна станция.
Корпусът е изработен от солидна стомана с дебелина 0,8 милиметра, а ако въобще сте имали някакви съмнения, че всичките й ръбове са подобаващо обезопасени – адекватна грижа към здравето на клиента или асемблатора – нека ги разсея. Подобно уточнение вероятно е излишно за онези от вас, които отдавна са осъзнали смисълът в това да си платят адекватна цена за качествена кутия и захранване, но пък може и да дойде като напълно ново двайсет за масата потребители, които все още слагат новите си машини за хиляда и кусур лева в откровени щайги за 50 кинта барабар със захранването. Имах си работа с подобна миналата седмица и лявата ми ръка още носи видим спомен от преживяването. ОК, признавам си, че тука взех леко да минавам в сивата зона на лиричните отклонения, ама просто трябваше да си излея яда.
[pagebreak]
Какво скриват вратичките
И така, обратно в обективната реалност. Естетиката на дизайна в Aegis бих определил като семпла, но изящна. Еквивалентът на дорийския стил, да речем. Веднага се набиват на очи двете вратички на предния панел, изработени от стоманена мрежа, разпробита с шестоъгълни отворчета тип „пчелна пита”, които осигуряват оптимален въздушен поток и охлаждане; със сигурност сте виждали подобни и в редица други компютърни (и не само) продукти - например Elite, Centurion и Praetorian кутиите на Cooler Master или Eureka на Thermaltake. По подобен начин са реализирани още вентилационни отвори на двата странични и горния панел на CX-05. Последният декоративен щрих е розовозлатистата емблема на Aegis, която рязко контрастира с черното на горната вратичка и приятно разнообразява цветовата гама (особено ефектна е на сиво-черната модификация на кутията).
[pagebreak]
Eфектната цветова комбинация от в сиво и черно - Chiettec Aegis CX-05SL-B
Между другото, името на серията “Aegis” или както е още по-точно да се изпише - Ægis – идва от старогръцки. С тази дума се означава щита на Зевс – Егида. В модерния английски думата има и метафорично значение – абсолютно аналогично с това на „егида” в българския (и за мое съжаление се оказа, че няма нищо общо с ника ми :)) .
И така преминавам от оценката на визията към функционалността. Зад горната вратичка на предния панел са разположени четири гнезда за 5,25-инчови устройства (като оптичните, например) и едно 3,5-инчово гнездо за флопи, четец за карти или пък панел за наблюдение и управление на някой системен компонент, каквито вече не са рядкост в последно време. Под долната вратичка освен втора вентилационна решетка (идейна с оглед на факта, че зад нея се разполагат вътрешните 3,5-инчови устройства – да се чете – твърди дискове) откриваме шпиндел, на който можете да държите най-често използваните си CD-та и DVD-та. Капацитетът на това приспособление е 10 диска. Според Chieftec идеята била практична и оригинална. За последното определено съм съгласен; виж за първото – да речем, че съм с особено мнение за съхранение на оптичните дискове извън индивидуална кутийка или пликче.
Между двете вратички на предния панел, наред с обичайните заподозрени като светлинните индикатори, бутоните за включване и рестартиране, имаме още изход за слушалки и вход за микрофон, двойка USB 2.0 портове и още една особено радваща екстра – eSATA (external SATA) порт, към който може да включите външен HDD, който да реализира пълната си производителност (скоростта на трансфер по правило е около и над 2 пъти по-висока спрямо аналогичният вариант през USB).
[pagebreak]
Пръвпоглед отвътре. "Mатрицата" за поставяне на допълнителните 92-милиметрови вентиалтори.
С външни размери от 524 х 205 х 540 милиметра Aegis CX-05 определено е просторна кутия. В нея могат да се монтират не само дънни платки с mATX и ATX формат, но и E-ATX, в който се изработват доста двупроцесорни дъна за работни станции и дори сървърни платформи.
Вътрешният 3,5-инчов отсек побира до 7 твърди диска. За по-ефективното им охлаждане производителят е предвидил възможността да си добавите още три 92-милиметрови вентилатора на десния страничен панел. Оформлението на шасито предвижда разположението на HDD-тата да е на 90 градуса спрямо класическия дизайн и по правило при инсталацията им се извършва безвинтово.
В това отношение Aegis също спазва традицията.
... или пък отпично устройство.
[pagebreak]
Можете да подобрите охлаждането на кутията с още две 120-милиметови перки, една от които е разположена на задния панел. Обръщам особено внимание на втората, предвидена за поставяне от вътрешната част на горната стена на кутията. Странно защо доста производители по правило избягват да пробиват вентилационни отвори там с презумпцията, че топлият въздух ще бъде изведен от кутията от перката на захранващия блок. Само дето според законите на физиката това е малко по иначе и в зоната около оптичните устройства и захранването се задържа топъл въздух. Е в случая с Chieftec Aegis няма да имате подобен проблем.
Общото приятно впечатление от кутията се допълва от още един детайл – вие решавате дали да закрепите разширителните платки без използване на винтчета с предвидената за това планка или пък да предпочетете класиката с винтчетата (Аз гласувам с две ръце за класиката).
Освен това, обилно разпробитата кутия предлага простор за въображението на модърите, които преспокойно могат да си реализират илюминации в стил китайската нова година, ако имат мерак за това. Което си е a very special tribute to инж. Димитър Димитров. Няма да пояснявам последното – който трябва ще ме разбере.
По-придирчивите могат да посочат като единствени недостатъци на Aegis липсата на захранване и вентилатори. С оглед на цената му, обаче, все си мисля, че подобни претенции биха били (малко) прекалени.
[pagebreak]
Предпочитам да разглеждам последните особености на Chieftec в светлината на свободата на избора, който са оставили на своите клиенти и на доста други нива. В края на краищата всеки знае най-добре за себе си от точно колко мощно захранване има нужда, колко и какви допълнителни перки да добави (за едни ключов параметър при избора им е нивото на шума, за втори – производителността, а трети търсят баланса между тези характеристики).
Chieftec Aegis CX-05B-B - кратки спецификации
Closing credits:
Благодаря на фирма “Argus Computers”, която ми предостави шасито за този обзор, откъдето в момента можете да я купите за левовата равностойност на $113 с ДДС.
В заключение отличавам Chieftec Aegis CX-05B-B препоръка на редактора на PC World.
Твърде вероятно да се появи като препоръчан компонент във февруарските "PC на месеца", които ще обявим в началото на следващата седмица.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!