И талианският седмичник "Еспресо" алармира, че 70 млн. л фалшиво вино се продава на ниски цени по италианските магазини.
То съдържа едва 1/3 шира, а в останалата си част е направено от тор, канцерогенни съставки, вода, захар и химикали, твърди проучване в новия брой на списанието, цитирано от ПронтоСофия.
Всичко това са бавнодействащи отрови, които в началото не вредят и успяват да убегнат на контрола, но в течение на времето се превръщат в съставки убийци.
Според магистратите, които разследват случая от шест месеца насам, става въпрос за "адски" коктейл.
Той е в основата на най-голямата измама в хранително-вкусовата индустрия, която някога е била извършвана в Италия, тъй като са били произведени гигантски количества вино.
Виното било пуснато в продажба в супермаркетите и магазините на много ниска цена. Продадени са над 40 млн. бутилки, чиято цена е била между 0,70 и 2 евро.
Разследването все още е в ход и само малка част от отровното вино е било конфискувано, тъй като е невъзможно да се достигне до цялото количество, пуснато по магазините.
Следователите смятат, че става въпрос за система на фалшифициране в индустриални мащаби, чиито корени се крият в организираната престъпност.
Над 20 фирми са замесени в измамата. Осем от тях са от Северна Италия - от Бреша, Кунео, Алесандрия, Болоня, Модена, Верона, Перуджа. Останалата част пък са пръснати из южните области Пулия и Сицилия.
Чрез този механизъм производителите са успявали да намалят разходите си с 90%. Една цистерна от 300 хектолитра е струвала 1300 евро - това е 1/10 от нормалната цена, искана за нискокачествено вино от продавачите на едро.
Сегашното разследване стартира, след като през септември миналата година представители на италианските власти от Азиаго и на Централната служба за контрол на хранителните продукти влизат в изба във Веронела.
В близост до цистерните те откриват туби, пълни с хлорна киселина и други - със сярна киселина, както и 60 кг захар.
След контрола и химическите изследвания, направени на намиращото се там червено и бяло вино, се стига до извода, че то съдържа едва 1/5 шира - колкото да придаде на течността някакъв мирис на вино.
Останалата част са киселини, които трябва да прикрият наличието на захарта, забранена по закон във виното.
Хлорната и сярната киселина пък са били използвани за "пречупването" на захарната молекула и за превръщането й в глюкоза и фруктоза, които се съдържат в гроздето и чието присъствие във виното е разрешено.
В избата във Веронела единият от следователите дори е припаднал от силните изпарения, заради което е било необходимо да бъде извикана "Бърза помощ". Собственикът на избата е бил арестуван.
Разследването, започнато от прокурора на Верона Франческо Ромбалдони обаче скоро се разраства и въвлича и други винопроизводители от Северна Италия и техни колеги от Южна Италия, замесени в престъпна организация.
Следователите откриват две фабрики в Южна Италия, които не произвеждат вино, а индустриални количества отровни смеси. Властите смятат, че в тях са инвестирали представители на местната мафия Сакра корона унита и че собствениците на фирмите са само подставени лица.
Всъщност всичко в "производството на вино" било фалшиво - от фактурите до документите за транспортирането му. Следователите предполагат, че може да става въпрос и за "оперативни" връзки със сицилианската Коза ностра.
В Италия сферата на продажбите на евтино вино е тази, в която има най-голяма конкуренция - девет са нациите, които се конкурират в този сектор.
Според "Еспресо" разследването за фалшивото вино може да достигне гигантски размери и да има много по-голямо негативно въздействие за Италия от това, което предизвика историята с моцарелата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!