Р азсекретените по съдебен път дела на ПГУ разкриват, че разработката на българското разузнаване срещу Георги Марков под името "Скитник" е била специално обсъдена в КГБ в Москва. Планирано е "обстановката около "Скитник" да бъде детайлно изучена за целите на провеждането на ОМ (остро мероприятие) и обектът да бъде обезвреден".
В архивите се намира и
тайно споразумение между българското и съветското разузнаване,
по силата на което ПГУ получава от КГБ достъп до бързо действащи отрови и механични уреди за тяхното безшумно изстрелване. Споразумението е подписано през 1972 г. от тогавашните началници на двете служби - генералите Димитър Кьосев и Фьодор Мортин.
С него съветското разузнаване се задължава да предаде своя опит, както и базата си за избор и обучение на агенти, които да изпълняват т.нар. остри мероприятия (саботажи, отвличания и убийства).
От 1991 г., когато бившият началник на управление "К" в КГБ ген. Олег Калугин публично призна за молбата на Живков за ликвидиране на Марков, както и за техническата помощ, оказана от съветските служби, наследниците им в Москва неизменно са отричали участието си.
Новите разкрития стават 30 години след убийството на писателя и
броени дни преди българското следствие по случая да бъде прекратено
поради изтичане на абсолютния давностен срок за разследване на престъплението.
През последните години следователят по делото Андрей Цветанов, назначен през 2001 г., лансира версията, че причината за смъртта на Марков е грешка на лекарите в лондонската болница, в която е бил приет.
"В същото време Цветанов игнорира всички доказателства по делото, събрани от предишния разследващ екип (включително и досието "Пикадили"), които доказват, че убийството е подготвено и извършено от Живковото разузнаване с помощта на КГБ. Ако следователят приключи разследването с мнението за съдебна грешка, това вероятно ще предизвика нов международен скандал.
Новите разкрития повдигат въпроса доколко обективно е водено разследването и защо откритите архивни доказателства не фигурират в официалното дело по случая", пише Христо Христов.
Убийството на Георги Марков вероятно ще остане неразгадано, пише днес американският вестник "Вашингтон таймс".
С наближаването на 30-годишния давностен срок за водене на разследване, България планира да приключи случая. Този ход може да попречи на британското разследване на едно от най-позорните неразрешени престъпления от периода на студената война и да остави без отговор спекулациите, че убийството с отровен чадър е било извършено по заповед на българската шпионска служба, отбелязва вестникът.
Казаха ми, че да говоря, че бившите управници са замесени, е непатриотично, заявява 64-годишният братовчед на покойния български писател и дисидент Любен Марков. Аз съм огорчен и отвратен... никой няма смелостта да реши случая, допълва той.
"Вашингтон таймс" пише, че българското правителство е подложено на нови критики, че не желае да се изправи пред тоталитарното минало, и на нарастващ натиск да се бори срещу корупцията.
Намирам за много обезпокоително това, че българските власти затварят случая, казва британският депутат консерватор Джулиан Луис. Той призовава българските тайни служби да покажат, че са на нивото на една западна служба, че са съюзник на Европейския съюз и НАТО, и да открият убиеца.
Любен Марков подозира, че българските власти знаят повече, отколкото признават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!