Данните до този момент показват, че земетресението снощи край Провадия е нанесло по-сериозни щети в село Манастир, община Провадия, съобщи за БТА началникът на областната дирекция "Гражданска защита" във Варна Владимир Иванов.
Там има няколко паднали комини на къщи, както и напукани мазилки на стени.
Една стена на къща, пострадала при предишното земетресение в района, сега се е срутила окончателно. Собственикът на сградата обаче вече не живее в нея, а в друга постройка в двора.
В самия град Провадия щетите са малко, посочи Иванов. От труса е напукано стъкло на витрина на сградата на общината в града.
Установени са пукнатини по стени на общински сгради в община Девня след земетресението, съобщи кметът на Девня Атанас Кузев. Няма постъпили сигнали за нанесени щети в части имоти.
В община Суворово земетресението снощи бе усетено от всички защото часът на труса беше относително ранен и хората не се бяха легнали, разказа кметът на близката до Провадия община Павлин Параскевов, цитиран от Varna24.bg.
По неговите думи паника сред населението не е имало, хората дори не са напуснали домовете си.
Беше само за няколко секунди, котката лежеше на краката ми и даже не помръдна, разказва за труса жителка на Добрич за VarnaNews.
Няма нищо притеснително в земетресенията тази нощ,
коментира за "Фокус" директорът на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН Николай Милошев.
Той каза, че не бива да се търси връзка между труса в Провадия и регистрираните приблизително по същото време земетресения в други страни на Балканите.
Просто живеем в сеизмичен район и трябва да се научим да живеем в него, каза още Милошев.
Сеизмологът ст. н. с. Емил Ботев припомни, че районът на Провадия е известен със слаби земетресения, започнали от 70-те години насам.
За последните 40 години в района са регистрирани около 15 земетресения с магнитуд над 3,5 и над 200 с магнитуд над 1,5 по Рихтер.
От 2000 г. досега първото по-силно земетресение в района на Провадия е това на 17 декември 2003 г. с магнитуд от 4,4 по Рихтер и дълбочина около 9 км.
За сравнение дълбочината на снощното земетресение в Провадия е около 2 км, уточни Ботев.
Разработването на Мировското солно находище
на 5-6 км югоизточно от Провадия, с размери 5-6 км в дълбочина, не може да се изключи като причина за зачестилите земетресения в Провадия, посочи Ботев и допълни, че досега не е доказано, че точно солното находище е причината за земетресенията.
"Факт е, че през последните четири декади, тъй като от 60-те години започва експлоатацията на солното находище, започват проявите на микроземетресенията. Затова ние казваме, че нямаме доказателства, че преди този период там е нямало микроземетресения, защото тогава нямахме сеизмологични станции в района.
Но микроземетресенията се засилват от 70-те години и от тогава имаме над 200 земетресения с магнитуд над 1,5. Средно за всяка една декада имаме по 3-4 земетресения с магнитуд над 3,5, т.е. които предизвикват ефекти от 5-та степен, т.е. до момента 15-тина земетресения", каза Емил Ботев в интервю за "Фокус".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!