К ъсно снощи, след 23,30 ч., министърът на земеделието и храните Валери Цветанов и представители на организациите на земеделските производители подписаха споразумение, а по-късно правителството отпусна
нови 60 млн. лв. за субсидия.
Парите ще бъдат отпуснати обаче, само ако от Европейскта комисия бъде дадено съгласие за това.
Щом чуха за това условие, протестиращите на различни места в страната, които бяха прекратили акциите си, заявиха, че не приемат такова половинчато, според тях, решение и от утре пак ще препречват пътища
И вчера и днес из страната имаше протестни действия на млекопроизводители и бяха отправени предупреждения за гражданско неподчинение.
Страни в подписания в полунощ документ са министерството, Държавен фонд "Земеделие" - Разплащателна агенция (ДФЗ-РА), Националният млечен борд, Националната асоциация на млекопроизводителите в България, Националната развъдна асоциация на млеко- и месопроизводителите и Кооперация "Родопски звън", съобщи пресцентърът на МЗХ.
Споразумението предвижда Министерският съвет да издаде акт за осигуряване на необходимия финансов ресурс от 60 млн. лв. за изплащане на целогодишна субсидия за мляко, отговарящо на европейските хигиенно-санитарни критерии (ферми първа категория) - 20 ст. на литър за краве и козе мляко, 25 ст. на литър за овче и биволско мляко - както и да започне незабавно изплащане на субсидиите за март, април, май и юни 2008 г.
Спред министър Цветанов споразумението е било изготвено след няколко последователни срещи с фермерите, с ръководството и експертния състав на Министерство на земеделието и храните. Имало е среща и с вицепремиера Плугчиева.
По-късно днес Министерският съвет реши да даде 60 млн.лв. на млекопроизводителите.
На пресконференция министър Цветанов посочи като аргумент за решението
сериозният риск за редуциране на популацията от говеда, овце и кози
в България.
Отпускането на парите щяло да се извърши при стриктен контрол на документите на животновъдите. За решението ще бъде уведомена Европейската комисия.
Цветанов съобщи още, че има съгласието на експерт от Европейската комисия, който ще стане негов съветник по проблемите на САПАРД.
Според него земеделските производители и животновъдите от началото на годината са получили сума, приблизително равна на 58 млн. лв., което е 92% от нотификацията и е сума, разрешена от Европейската комисия.
Всичко било изплатено при пълна прозрачност, като са спазвани всички стандарти на ЕС. Заради конкретната ситуация в момента в българското животновъдство, от началото на годината били изпратени 4-5 писма, с които се иска допълнителна нотификация за отпускане на средства., но до сега няма разрешение от Еврокомисията.
"Сумата 60 млн. лв, трябва да бъде изискуема от фермерите, заедно със съответните лихви. Ако българското правителство не го изиска от тях, отива на съд, след което вече се плаща цялата сума от бюджета, заедно със съответните лихви и наказателни глоби", заяви министърът.
След решението на Министерският съвет министърът и вицепремиерът Плугчиева веднага щели да да заминат за Брюксел, за да обяснят каква е ситуацията в страната и какво е положението на българските фермери.
В същото време Цветанов призова земеделските производители да не разпространяват невярна информация.
"За мен е странно, например, как изведнъж през февруари, когато маслеността на кравите е най-ниска, се оказа, че е отчетен невероятен ръст на млякото. Някой заблуждава", подчерта министърът на земедерието и храните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!