И мущество на стойност 3 326 000 лв. е запорирано по сигнали на Комисията за установяване на незаконно придобито имущество. В шест съдилища са заведени осем дела, по които е наложен запор и други обезпечителни мерки.
Заведени са вече две дела за отнемане на самото имущество, съобщи в интервю за Би Ти Ви (BTV.bg) проф. Стоян Кушлев, председател на комисията, известна още като "Комисия Петканов", тъй като работи по силата на закона, предложен от министъра на правосъдието.
Проф. Кушлев разказа за едно лице, при което проверката на комисията е установила, че е придобило значителни недвижими имоти и голям търговски обект на престижна търговска улица в София.
През последните пет години този човек само един път е декларирал доход 2000 лв., през останалите четири години не бил получил никакви доходи.
Ако се погледне съотношението между данъка, който е платил, и стойността на имотите, които той е придобил, ще видите, че разликата е огромна, изтъкна професорът.
Комисията проверява чрез данъчните служби какви доходи са получили лицата и сравнява с имуществото, което е придобито през периода, в който е извършено престъплението.
А престъпление има, имуществото е придобито по незаконен начин, защото лицето не е платило данъци, не е декларирало този доход.
За да започне проверка, комисията трябва да бъде сезирана от съответните
органи - дознание, следствие, прокуратура, или да има влязла в сила присъда. Всеки гражданин също може да отправи сигнал до комисията, а тя да го отправи съответно до разследващите органи.
Самата комисия не е разследващ, а проверяващ орган, подчерта професорът.
В отговор на въпрос той обясни, че по време на досъдебното производство въпросният 30-годишен бизнесмен може да ползва имотите и скъпите си автомобили, но не може да прехвърля собственост, например да ги продава.
Комисията не разполага с място, където да съхранява въпросните скъпи автомобили, а проблемът със сградите, по-добре да не го разискваме, оплака се Кушлев.
Той напомни, че всяко производство за отнемане на имущество се обявява в "Държавен вестник", т.е. дава му се публичност, каквато не се гарантира по никакви други дела.
"Работа на съда е да установи как е придобито имуществото, което ще бъде отнето. А ние ровим за "престъпното имане", търсим имуществото, което е придобито вследствие на престъпленията, и искаме то да бъде отнето в полза на държавата и на обществото", обясни професорът.
По думите му става дума за измами в големи размери. Щом като има запорирани имоти на стойност около 1 млн. лв., ясно е, че това са и "едри риби", посочи той.
Председателят на комисията не каза никакви имена, но от разговора с водещата Анна Цолова се разбра, че става дума и за имоти на осъдения бивш рапър Ванко 1.
Професорът отказа да коментира имотите на убития Косьо-Самоковеца, защото темата засягала "интересите на други държави и техни служби, които работят по случая".
Има хипотеза, при която едно лице е починало, но ако има обстоятелства, които могат да доведат до образуване на наказателно преследване, се пристъпва към процедурата за отнемане на неговото имущество, каза той, като добави, че тече проверка и за имотите на бивш народен представител.
"Комисията не се ръководи от това, дали някой е нарочен от медиите или от някой друг, че е извършил престъпление, за да започне срещу него производство. Комисията не може да бъде инструмент за разправа с един
или друг политик. Това трябва да се разбере. Ние и лично аз сме много внимателни в тази насока", подчерта проф. Кушлев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!