И зраелският премиер Ариел Шарон е получил масивен мозъчен
кръвоизлив, съобщиха агенциите, като цитираха източник от болницата, в
която той е настанен.
Седем часа продължи операцията му миналата нощ, съобщено беше, че е приключила, но след преглед на скенер тя бе подновена. Положението е критично, макар и стабилизирано, и според специалисти шансовете за възстановяване са нищожни.
Лекарите на Шарон ще могат да направят прогноза за състоянието му към средата на следващата седмица, заяви Феликс Умански, ръководител на екипа от неврохихурзи, оперирал израелския премиер.
През декември 77-годишният Шарон, който страда от
наднормено тегло, вече получи един инсулт, беше му препоръчана спешна операция и решително отслабване.
Той получи удара часове, след като стана ясно, че има доказателства, че семейството му е взело 3 млн. долара подкуп. Телевизионният "Канал 10" съобщи, че в полицията имало данни, че премиерът е получил от австрийския бизнесмен Мартин Шлаф тайно пари, с които е финансирал предизборната си кампания през 1999 г.
От две години полицията разследва аферата с подкупи покрай парламентарните избори тогава.
Доказателствата били събрани в края на декември при обиск в израелското жилище на Шлаф. Конфискувани били документи, телефони и компютри.
В сряда канцеларията на Шарон отказа коментар.
Този скандал дойде няколко дни, след като един от синовете на Шарон - Омри, се оттегли от депутатското си място в парламента, обвинен, че е дал фалшиви показания и е подправил документи, свързани с финансирането на предизборната кампания на баща си.
Президентът на Съединените щати Джордж Буш заяви, че той и съпругата му Лора се молят за възстановяването на Шарон. Буш описа министър-председателя като смел човек и изпрати благопожелания на семейството му от името на всички американци.
Американският президент разчита на Шарон за постигането на напредък в мирния процес в Близкия изток.
Високопоставеният палестински представител Набил Шаат изрази опасения, че здравословното състояние на Шарон ще увеличи несигурността в мирния процес и тази несигурност може да продължи до израелските избори през март. Той подчерта, че е трудно да се предвиди какво би могло да се случи.
Шарон, бивш генерал с прозвището "Булдозера", е министър-председател на Израел от 2001 г., когато започна продължаващият вече пет години палестински бунт. Той си навлече ненавистта на арабите заради планираното от него нахлуване в Ливан през 1982 г., при което бяха избити палестинци в два лагера за бежанци, а по-късно и заради безмилостния отговор на палестинската интифада, избухнала след посещението му в гробница в Ерусалим през 2000 г.
Решението на Шарон да прекрати 38-годишното израелско военно присъствие в ивицата Газа бе приветствано от международната общност въпреки изявленията му, че никога няма да отстъпи доста по-големите еврейски селища, разположени на Западния бряг.
След приключване на изтеглянето от Газа министър-председателят предпочете да напусне дясното движение Ликуд и създаде собствена партия, която се нарече Кадима. Той заяви, че не желае да бъде с вързани ръце, следвайки дипломатическата си стратегия за прекратяване на конфликта с палестинците.
Палестинските екстремисти обаче заявиха, че "ръката на \'Хамас\' се е протегнала не за да се здрависва с Шарон, а да стреля срещу него". И те, и крайно десните израелски екстремисти заявиха, че се молят за смъртта на Шарон.
Преди скандала с подкупа и влошаването на здравето на премиера социологическите проучвания го сочеха за безспорен фаворит на предстоящите през март парламентарни избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!