Не е съвпадение. След поредицата от атентати в Лондон и Египет американската администрация отговори чрез семантика.
Войната срещу тероризма смени името си и вече се нарича "световна борба срещу насилническия екстремизъм".
Дали това е признание за безпомощност или смяна на стратегията, за да не се пренебрегва повече политическото и идеологическото измерение на конфликта? И двете.
Военният отговор на атаките от 11 септември 2001 г. даде безспорни резултати, но не отслаби привържениците на свещената война.
Войната в Афганистан сложи край на талибанския режим и накара "Ал Кайда" и Осама бин Ладен да се крият. Световното преследване срещу терористичната мрежа доведе до убийството или залавянето на хиляди нейни членове.
Множество опити за атентати бяха осуетени:
потопяването на кораби в Гибралтарския проток, използването на отровата рицин във Великобритания и Франция, изстрелването на ракета "земя-въздух" по самолет на лондонското летище Хийтроу, разбиването на самолет срещу консулството на САЩ в Карачи, взривяването на бомби пред посолства в Банкок и разрушването на американските посолства в Бейрут и Сингапур.
Според Вашингтон около 2/3 от ръководителите на мрежата са заловени или убити при едно от най-големите преследвания на хора в историята.
Според специалиста по тероризъм Брус Хофман от американската изследователска организация "Ранд корпорейшън" от септември 2001 г. до сега са обезвредени 4000 заподозрени.
Но както самият той подчертава: "Те биват заменени непосредствено след като ги убием или заловим. "Ал Кайда" постоянно се обновява. Дори отслабена, организацията е в състояние да набира огромен брой хора и да
продължи стратегията си."
След септември 2001 г. "Ал Кайда" се разпръсна, тя окуражава местни групировки да действат от нейно име и разпространява идеологията и методите си чрез интернет.
"Представители на средните нива замениха изчезналите ръководители и сътрудници. Операциите бяха поверени на хора с по-малък опит, но достатъчно способни", обясни в края на м.г. ръководителят на американската Агенция за военно разузнаване вицеадмирал Лоуел Джейкъби.
Експертът по тероризъм и бивш агент на ЦРУ Марк Сейджман, който е изучавал клетките на "Ал Кайда" в Европа, завършва представянето на групировката с прогноза в същия смисъл:
"Няма да има зрелищни атаки като тези от 11 септември в Ню Йорк и
Вашингтон. За сметка на това обаче
ще се увеличат атентатите като тези от 11 март в Мадрид,
най-вече в Европа."
"Не бива да забравяме, че "Ал Кайда" винаги е действала на две нива - заявява Даниел Бенджамин, отговарящ за борбата срещу тероризма в Съвета за национална сигурност при бившия президент Клинтън. - От една страна, тя предлага техническа и финансова помощ на радикални ислямистки групировки, за да се заемат със западняците и мюсюлманските държави, считани за предатели. В същото време бавно подготвя зрелищни атентати."
Днес Бенджамин е изследовател в Центъра за международни стратегически
изследвания.
От четири години заплахата не е намаляла
Дори е нараснала. Според новосъздадения Национален център за борба срещу тероризмав САЩ броят на атентатите през 2004-та е скочил три пъти, достигайки 655 (срещу 175 през 2003 г.).
Загиналите са 1907, а ранените - над 7000. В тези данни са включени кръвопролитието в Беслан (Северна Осетия) и атентатите на гара Аточа в Мадрид. В Ирак е имало 198 терористични атаки - девет пъти повече от 2003 г.
"Американската администрация се опита да скрие тези данни. Те показват, че губим войната срещу тероризма", твърди бившият зам.-директор на отдела за борба срещу тероризма в Държавния департамент Лари Джонсън.
Политическите цели на "Ал Кайда" остават същите:
разширяване на конфликта, разпространение на джихада срещу Запада, изгонване на "неверниците" от Близкия изток.
Истинската й мишена продължават да бъдат арабските режими в Пакистан, Саудитска Арабия, Египет, а сега и в Ирак, които иска да свали.
Нахлуването в Ирак безспорно даде на организацията втори живот по две причини
В ключов момент в средата на 2002 г. САЩ изтеглиха значителни военни сили от Югоизточна Азия, с което позволиха на "Ал Кайда" да си направи ново убежище по границата с Пакистан.
"Между 70 и 80% от специалните части и разузнавателните служби бяха използвани в операциите срещу Саддам Хюсеин. Това е основната причина, поради която Осама бин Ладен успя да остане в района, а "Ал Кайда" - да се преструктурира", смята Джулиет Кайем, която е работила в министерството на правосъдието при управлението на Клинтън.
Конфликтът предостави на терористичната групировка неочаквано средство за набиране на членове и място за обучение.
Според публикувано през март проучване на израелския Център за международни отношения в Ирак са загинали 154 араби чужденци, включително 33 при самоубийствени атентата.
Преди пристигането си в Ирак мнозинството от тях никога не са участвали в терористични дейности, се посочва в проучването.
Противно на прибързаните понякога твърдения "Ал Кайда" не е организация фантом, заменена от множество спонтанно възникнали клетки. Тя запазва оперативната си роля, определя стратегията и често предоставя техническа помощ.
Разследванията показват, че по един или друг начин тя е замесена във всички терористични операции през последните 18 месеца в Саудитска Арабия, Катар, Испания, Египет и Великобритания.
Тя не е толкова организирана и централизирана колкото в периода на талибаните и не установява контакти по същия начин, но Осама бин Ладен и вторият в "Ал Кайда" Айман аз Зауахири продължават да ръководят, да издават заповеди и да разпространяват послания.
В началото на миналата година бе открит текст от 17 страници на лидера на групировката в Ирак Абу Мусаб аз Заркауи до Бин Ладен, в който Заркауи го моли да подкрепи усилията на бунтовниците.
Текстът бе записан на дискета и пренасян от куриер на "Ал Кайда".
"На местните клетки се предоставя експертна помощ от хора, които са се обучавали в лагери и са участвали в почти всички атаки през последните години", обяснява Майкъл Суетнам от изследователския институт Потомак.
Тези хора осигуряват техниката, организацията и координацията. Много е трудно да се проникне сред тях. Технологии като интернет значително улесняват действането на мрежите и извършването на дълго подготвяни
операции.
Масовото организиране на самоубийствени атентати и нарастващият брой кандидати за мъченици в Близкия изток и Европа засилват притесненията на най-добрите експерти по тероризма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!