С амо за месец още една от трите големи международни рейтингови агенции предупреди за опасност от прегряване на българската икономика. След "Муудис" в средата на март в сряда и "Стандарт енд Пуърс" разпространи доклад, в който описва рисковете пред България, Естония, Латвия, Литва и Румъния, които според агенцията са най-застрашени.
Същите пет държави бяха посочени в анализ на Данске банк като изложени на сериозен риск заради големите им платежни дефицити, а "Муудис" прогнозира 20-годишен застой.
Според "Стандарт енд Пуърс" ситуацията се отежнява от бума на заемите, особено в потребителското кредитиране и ипотеките, който води до рязко покачване на цените на недвижимите имоти.
Този проблем е най-сериозен в България и Латвия според кредитната агенция.
Анализаторите й определят като безпрецедентни ръста на кредитирането и дефицитите по текущите сметки на страните от региона.
Според тях това води до два основни риска. На първо място, силното търсене на кредити и маржовете на печалбата подтикват банките към "стадно поведение" и те отхлабват критериите си за отпускане на заеми.
В същото време опитите за налагане на рестрикции тласкат към заобикаляне на банковата система в търсене на по-рискови алтернативи.
Вторият риск е нуждата да се финансират големите дисбаланси, което прави платежните баланси на тези държави зависими от нагласата на инвеститорите и глобалната ликвидност.
Въпреки засилените опасности обаче "Стандарт енд Пуърс" посочва, че няма намерения да променя рейтинга и оценката на перспективата за България, която в момента е определена като стабилна.
В същото време агенцията посочва, че в следващите 6 до 24 месеца едва ли ще има повишаване на рейтингите на петте страни за разлика от последните 1-2 години.
Проблем според анализаторите на агенцията е, че икономиките на петте държави привличат най-много инвестиции в нестокови сектори, и особено в недвижимите имоти. В резултат въпреки положителния ефект от големите преки чуждестранни инвестиции в момента е много вероятно тези "прегряващи" икономики да функционират отвъд бъдещите си възможности, което може да доведе до "твърдо приземяване".
От агенцията все пак посочват, че кризата може да се избегне с целенасочени и стриктни мерки от страна на правителствата. България печели с това, че има капацитет за развитие на износа си и поддържа бюджетен излишък, коментират от "Стандарт енд Пуърс".
Въпреки натрупването на предупреждения българските макроикономисти не смятат, че има реални поводи за притеснение от прегряване.
Проблемът може да дойде единствено от факта, че подобни мрачни прогнози идват от сериозни институции и това може да уплаши инвеститорите, коментира Димитър Чобанов от Института за пазарна икономика. Според него анализите на тези институции се базират на недостатъчно коректните данни за представянето на българската икономика.
Като доказателство той посочи последните данни за платежния баланс на страната, за които Българската народна банка отправи официално предупреждение да бъдат анализирани внимателно заради недоброто качество на получената информация.
След като наскоро данните за ръста на брутния вътрешен продукт бяха ревизирани, стана ясно, че в последните няколко години икономиката не прегрява, а дори има сигнали за забавяне на растежа й, коментира Чобанов. Ако имаше реален риск за икономиката, "Стандарт енд Пуърс" вероятно щеше да понижи перспективата, допълни той.
Няма сигнали за прегряване на българската икономика, но "Стандарт енд Пуърс" с право предупреждават страната да не забавя структурните реформи, коментира Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество". В противен случай икономиката наистина ще спре положителното си развитие, смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!