Президентът и върховен главнокомандващ на българската армия Георги Първанов заяви в словото си, че петимата са достойни български военни, станали жертва на варварско терористично нападение, но със своята саможертва са спасили от тежки загуби българския батальон и своите другари. Президентът допълни, че в тези минути на мълчалива равносметка можем да кажем, че и българските бойци в Кербала направиха много за иракчаните и за възстановяването на техния нормален живот. "Разделяме се, каза президентът, с представата за безметежното присъствие на българите в Ирак. Да, това е война", подчерта Първанов. България е участвала в много войни и конфликти и е давала в тях свидни жертви и тези няма да бъдат забравени, поклон пред техния подвиг и памет, каза Първанов.
Президентът, премиерът Сакскобургготски и председателят на парламента Огнян Герджиков първи положиха цветя пред саркофазите на майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерските кандидати Иван Инджов, Антон Петров и Свилен Киров. Малко по-рано върху ковчезите бяха поставени новите им войнски пагони и ордените за вярна служба под знамената. В обръщение към нацията и близките на загиналите тримата държавници припомниха, че силата на една нация проличава в тежки мигове.
Цветя положиха още министри, политици, общественици, дипломати, сред които US посланика Джеймс Пардю, групата на военните аташета, акредитирани у нас, а представители на Светия синод дадоха опрощение на петимата загинали в Кербала. Главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов поднесе съболезнованията си на близките на убитите войници. На церемонията присъстваха и бившият президент Желю Желев и бившият премиер Иван Костов.
На излизане от траурната церемония вицепрезидентът Ангел Марин заяви, че бързо, срочно и незабавно трябва да се вземат мерки за сигурността на нашите военнослужещи в Ирак. Според него те трябва да изпълнят своята мисия, но най-важното е да се запази техният живот.
"Тяхната саможертва не е напразна", заяви вицепремиерът Пламен Панайотов на излизане от поклонението. Той допълни, че тази саможертва в близко време ще даде възможност на страната ни да принадлежи на семейството на онези държави и народи, които гарантират развитието на демократичния свят. "Всички те загинаха за отечеството ни и ние трябва да се поклоним пред паметта им", каза от своя страна външният министър Соломон Паси.
След края на траурната церемония ковчезите на загиналите ще отпътуват за родните им места, където ще бъдат погребани с войнски и държавни почести. В Информационния център на Министерството на отбраната на ул. "Раковски" 106 в София ще бъде изложена Книга за съболезнования.
Вчера в 2,35 ч. на летище "София" кацна самолетът на българските военновъздушни сили с телата на загиналите в Кербала български военнослужещи, допълва РФИ-България (rfi.bg). С него от Ирак се завърнаха 22 ранени в различна степен бойци, и 4-ма военнослужещи от батальона, които нямат наранявания (двама с психически проблеми - вследствие на преживения шок, и двама - напуснали Кербала по лични причини), а също така и българската военна делегация начело с министъра на отбраната Николай Свинаров и началника на Генералния щаб на БА генерал Никола Колев.
Ето и пълният списък с имената на завърналите се български военни:
1. майор Иван Тодоров Яламов,
2. ефрейтор Георги Евгениев Воронoв,
3. редник Димитър Иванов Стефчев,
4. майор Стоил Генов Чепилски,
5. старши сержант. Антон Иванов Тончев,
6. старшина Стефан Станчев Димов,
7. ефрейтор Веселин Любомиров Сариев,
8. редник Ивайло Маринов Николов,
9. старши сержант Костадин Иванов Сираков,
10. редник Илиан Валериев Митев,
11. сержант Чавдар Павлов Терзиев,
12. старшина Георги Ангелов Видов,
13. редник Трендафил Атанасов Качамаков,
14. редник Венцислав Маринов Халваджиев,
15. старши сержант Марин Нейков Даков,
16. редник Таньо Николаев Начев,
17. редник Тодор Василев Райчинов,
18. редник Борислав Саетлозаров Пенков,
19. старшина I степен. Радостин Младенов Кирилов,
20. редник Петър Стоянов Табаков,
21. сержант Николай Трифонов Колев,
22. редник Георги Анев Йоличов.
По-тежко пострадалите военнослужещи, които снощи се завърнаха от Ирак, бяха настанени на лечение във ВМА, съобщи за БНР бригаден ген. Стоян Тонев, директор на медицинското заведение. Останалите ранени са настанени в специализираните клиники на Военномедицинска академия според характера на основните им травми. Разкрити са и два телефонни поста, на които близките на ранените могат да получават пълна информация за състоянието им. Телефоните са 922 58 90 и 922 58 91.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!