"Политиците се уплашиха от мажоритарния вот", отбелязва в днешния си брой "Сега". Броени дни след като работната група, в която влизат представители на всички партии в парламента, се обедини около въвеждането на мажоритарен елемент в изборното законодателство, НДСВ изненадващо направи рязък завой и се обяви категорично срещу промяната на сега действащата система.
Според зам.-председателя на партията Милен Велчев "един мажоритарен елемент при смесената система ще доведе до възстановяване на двуполюсния модел, а една от основните мисии на НДСВ е премахването му".
Освен царската партия резерви към промяната на системата имат ДПС, Атака и ГЕРБ. И трите партии смятат, че мажоритарният вот ще даде повече възможности за купуване и фалшифициране на изборите, пише изданието.
"Огнян Минчев разкритикува Георги Първанов", пише "Труд". Президентът Георги Първанов "се меси системно и неправомерно в работата на изпълнителната власт и прави опити да размества пластовете във властта за лична изгода", твърди директорът на Института за международни и регионални изследвания пред изданието.
Според Минчев, предложенията на държавния глава за изменения в изборното законодателство са "повърхностни и безсмислени", а проблемът е, че у нас "олигархията и мафията разграждат политическата класа".
"Целта на президента е да гарантира влиянието на неговите хора в БСП", анализира в интервю за "Дневник" политологът Румяна Коларова. Според нея интервюто на президента Георги Първанов вече поставя въпроса за политическата съдба на Сергей Станишев и показва, че е готов да упражни натиск върху БСП и начина, по който тя управлява, за да гарантира по-добри шансове на партията в следващия парламентарен мандат.
Той всъщност зове за реформа в БСП, както Петър Стоянов и Желю Желев за реформа в СДС. Изявлението на Първанов обаче е много неубедително, защото всъщност той е статуквото в БСП. От своя страна премиерът Станишев, назначавайки свои съветници в бордове на фирми, се опитва да създаде нов център на власт, коментира Румяна Коларова.
"Активите на "Кремиковци" влизат в ново дружество", информира "Пари". Комбинатът трябва да влезе в процедура на специална несъстоятелност, при която всички активи да бъдат прехвърлени в нова компания, каза главният изпълнителен директор на металургичния комбинат Гунтупали Джаганадам.
По думите му, тази схема ще позволи да се запази производството и да бъдат удовлетворени интересите на кредиторите. Все още обаче не е ясно дали те ще са съгласни на подобно развитие. Според източници на вестника едва ли държавата ще позволи активите да се прехвърлят в друга компания.
Според ръководството на изпадналия в криза комбинат Арселор Митал е най-вероятният нов собственик на "Кремиковци". Лакшми Митал вече е представил оферта за изкупуване на завода, пише "Пари".
"Борят цените с по-нисък ДДС", съобщава "Стандарт". Не може хазартният бизнес да е освободен от ДДС, а храните да са с 20% ставка. Това заяви земеделският министър Валери Цветанов. Според него по-нисък ДДС за храните ще свали цените им.
Не очакваме, че едно такова намаление на цените на ДДС може да доведе до сериозни влияния върху държавния бюджет, тъй като голяма част от сивата икономика ще излезе на светло, смята министърът.
"ДДС не слага юзди на цените", коментира в "Стандарт" Георги Ганев от Института за либерални стратегии. Той е категоричен, че нищо не може да отклони цените на храните от посоката, в която са тръгнали.
Просто е смешно някой да си мисли, че може нещо да се направи с цените на храните, и по специално чрез намаляване на ДДС само върху тях. Защото всъщност става въпрос само за последните няколко етапа в производствената верига на тази стока. А предходните всъщност не са освободени. Това автоматично намалява крайния ефект, твърди той пред вестника.
Според Ганев стъпките трябва да са следните. Първо, намаляват се с колкото може осигуровките, защото те са най-високата ставка въобще у нас в момента. Второ, намалява се общата ставка по ДДС за всички стоки и услуги. Просто да се изземва по-малко доход от хората, повече пари да останат у тях. А цените не могат да бъдат спрени, защото това е глобален процес.
"Каним ОЛАФ постоянно да ни проверява", съобщава "24 часа". Помолих комисарите в Брюксел да има непрекъснато присъствие и участие на техни експерти и на хора на ОЛАФ у нас. Това заяви вчера вицепремиерът Меглена Плугчиева.
"Не става въпрос само за контрол и наблюдение, но и за коопериране и сътрудничество", уточни Плугчиева. Така в Европейската комисия щели да се уверят в действията ни, а ние да ползваме помощта им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!