Б ългарски методи или как, след крупни злоупотреби с милиони брюкселски пари, София се бори да си възвърне доверието на Европейския съюз анализира публикация на германската агенция ДПА.
Измамите
Българска млекоцентрала, финансирана преди три години от ЕС, изобщо не е пусната в експлоатация; българин е получил близо 300 хил. евро за хале за сушилня на зеленчуци, само че халето отдавна е построено, а в най-тежката досега злоупотреба с пари на ЕС в България стари месопреработвателни машини са представени за нови и съответно финансирани - ето така от ЕС са изпросени над седем милиона евро.
И по трите случая съдебни процеси бяха заведени едва преди дни. Междувременно бившият ръководител на пътното строителство Веселин Георгиев е изправен пред съда по обвинение в корупция и шуробаджанащина при възлагането на финансирани от ЕС проекти.
Съобщения за процеси и полицейски хайки пълнят заглавните страници на вестниците в България както никога досега - след като през лятото ЕК спря финансовите помощи именно заради корупцията в страната.
Мерките
По-малко от година преди следващите парламентарни избори правителството в София демонстративно и припряно взема мерки за по-добър контрол върху усвояването на средствата от европейските фондове.
На карта са заложени 500 млн. евро, които бяха предназначени за разширяване на съсипаната инфраструктура и поощряване на селскостопанските региони.
Безупречното усвояване на средствата, отпуснати от ЕС, е "най-голямото предизвикателство" за страната, казва вицепремиерът Меглена Плугчиева.
От половин година бившата българска посланичка в Берлин се опитва да възвърне доверието на ЕС в страната, за да се съгласи Брюксел да продължи отпускането на средства от фондовете. На фона на световната финансова криза европейските помощи са по-важни от когато и да било за България като нов член на Евросъюза.
Междувременно бяха преразгледани редица аграрни проекти, финансирани през последните две години със средства от Брюксел. Плугчиева изтъква подобреното сътрудничество с ОЛАФ, както и с българската държавна прокуратура.
Още през юни енергичната дама наложи в административните служби да се използва новият европейски софтуеър за контрол "Лотар". Плугчиева се надява, че замразените от ЕС средства ще потекат отново още през 2008 г.
Резултатите
"Ударихме внезапната спирачка и замразихме отпускането на средства", с тези думи директорът на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер описва ситуацията. Той беше тази седмица в София, за да си състави представа за нещата на място.
В последните месеци има положителна промяна, смята Брюнер. Развитието протича в "правилна насока", окуражително заяви той в София. Но освен процеси са нужни и "реални присъди", добави Брюнер. Присъди засега все още няма.