Н ай-голямото естествено езеро в България - бургаското езеро Вая, вече е защитена зона и ще бъде под закрилата на Закона за биологичното разнообразие.
След като десетилетия замърсяване доведоха до загуба на стопанското му значение, сега му предстои възстановяване и запазване местообитанията на редките защитени видове розов пеликан, малък корморан, къдроглав пеликан и много други.
Общата площ на езерото Вая е 28 кв. км, а дълбочината му достига 13 м. Над него минава Виа Понтика - една от големите "въздушни магистрали" на мигриращи птици от цяла Европа.
В езерото гнездят 254 вида водолюбиви птици, 61 от които са включени в Червената книга на България. Много от тях са редки за Европа, а девет и за света.
Съгласно Рамсарската конвенция през 2003 г. езеро Вая е обявено за орнитологично място от международно значение. Вече три години през август международни младежки бригади строят платформи за гнездене на пеликани и на укрития за наблюдение.
В езерото вече е преустановено замърсяването и отново се наблюдава постепенно увеличаване на рибната фауна и дивеча.
Ако тази влажна зона изчезне, птиците, които пътуват по черноморския път, няма да имат къде да почиват и да се хранят по време на миграция, казват от защитената местност "Пода" край Бургас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!