И ран не крие подкрепата, която оказва на "Хизбула" в създаването на военните й отряди в Ливан. Групировката има офис на главната улица на Техеран. Емблемата на "Хизбула" - юмрук и оръжие - е заимствана от тази на могъщата иранска организация "Гвардейците на революцията". Иранското управляващо духовенство често възпява "Хизбула" в молитвите си и възхвалява непоколебимата й кампания срещу Израел.
Но отвъд публично признаваната подкрепа нишката, свързваща шиитската теокрация и шиитските бойци, отслабва все повече.
Иранските лидери така и не оповестиха официално доколко всъщност са подпомагали във финансово и военно отношение "Хизбула" от нейното създаване през 80-те години досега.
Освен това иранските религиозни лидери изпращат неясни сигнали за това доколко са замесени в стратегията на "Хизбула", включително нахлуването в Израел миналата седмица, което се нареди сред най-ожесточените израелско-арабски сражения за последните 24 години.
Тези въпроси стават все по-актуални на фона на разрастването на конфронтацията, като става все по-вероятно дипломатическите ходове за прекратяване на огъня да бъдат насочени към офисите на пълномощниците на "Хизбула".
Свидетелство за това е, че външният министър на Иран Манушер Мотаки отложи своята предвидена за сряда визита в Индия, за да може да бъде на разположение в региона.
Иран отрича обвиненията на Израел, че използва разпуснатите съветници от Гвардейците на революцията. Отрича също и да е доставял ракетите с широк обсег, които стигнаха до вътрешността на израелската територия.
Макар и да отрича директната си роля във боевете,
Техеран изразява гласно подкрепата си за ислямистките бунтовници
в борбата им срещу Израел.
Но като признак, че страната има влияние върху "Хизбула", иранският външен министър заяви по време на визита в Сирия, че прекратяването на огъня е възможно само ако Израел пусне затворниците на групировката.
След това влиятелен парламентарист каза, че в Израел няма безопасно място за атаките на "Хизбула".
Случващото се напоследък кара много анализатори от Иран и чужбина да смятат, че Техеран запазва постоянни позиции за вземането на всички важни решения на "Хизбула", включително и трансграничните атаки и отвличането на двамата израелски войници.
Взаимоотношенията между "Хизбула" и Иран са като близките взаимоотношения между Израел и Америка, коментира Машалла Шамсолвазин, ръководител групата за политически анализи в Техеран и експерт по ливанските въпроси.
Иран е големият брат на "Хизбула", коментира той
Но с каква цел? Политическите анализатори предлагат няколко обяснения.
Много от тях смятат, че Иран иска да издигне репутацията на "Хизбула", понеже ислямският свят доскоро се занимаваше главно палестинската групировка "Хамас".
Освен това е възможно Иран да търси засилване на влиянието си в Ливан, след като вторият по значение спонсор на "Хизбула" - Сирия, беше принудена да изтегли силите си оттам миналата година.
Други пък, сред които и израелският министър-председател Ехуд Олмерт, публично питат дали "Хизбула" не е задействана директно от Иран
с цел да се отвлече вниманието от спорната й ядрена програма
по време на срещата на Г-8 в Русия.
Един ирански специалист е съгласен с това. Кризата накара света, поне за момента, да забрави ядрената програма на Иран, казва политическият анализатор Саид Леилаз.
"Хизбула" е основана в началото на 80-те години в Ливан. Основателите й - шиити, са вдъхновени от Ислямската революция в Иран от 1979 г. и се вричат на лидера й Аятолах Рухола Хомейни.
Иран, най-голямата шиитска държава в света, стана щедър патрон, който предлага голям поток от оръжия, пари и помощи. Според някои изчисления
финансирането стига до 10-20 млн. щатски долара на месец
Американският държавен департамент смята "Хизбула" за терористична организация, като нарежда сред основните й спонсори Иран и Сирия.
В Ливан "Хизбула" спечели подкрепата на хората, след като построи училища, болници и благотворителни фондове. В последните години се появи и на политическата сцена и взе 11 места в парламента, както и министерски кресла.
Иран винаги е бил зад всичко това. Плакати на Хомейни и неговия наследник Хаменей са обичайна гледка в офисите на "Хизбула" и домовете на поддръжниците на групировката.
Ясен знак за тези връзки беше даден през 2001 г., когато на антиизраелската конференция в Техеран, на която присъстваха лидерът на "Хизбула" шейх Хасан Насрала и лидерът на "Хамас" Халед Машаал. Тогава Насрала падна на колене и целуна ръцете на Хаменей.
Има 2000 бойци, които са готови да заминат за Ливан, ако Хаменей разпореди, заяви говорителят на иранското крило на "Хизбула" Моджаба Бигдели, като добави: Смятаме, че това е началото на третата световна война и сме готови за нея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!