По-рано говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър заяви, че смъртните присъди на българските медицински сестри са неприемливи и призова Триполи бързо да разреши случая, припомня РФИ-България (RFI.bg). Вашингтон следи този случай отблизо и се отнася много критично спрямо нарушенията от страна на Либия на законните и човешките права на българските медици, изтъкна Баучър.
В отговор на това изявление Шауш посочи, че Либия не e искала да политизира въпроса, но коментарите на Баучър са принудили страната му да отговори. Америка трябва да съжалява и да се срамува от случилото се в затвора "Абу Гариб" в Ирак, вместо да съжалява за присъдата, заяви либийският правителствен говорител.
В острата декларация на либийската страна, излъчена на няколко пъти по местната телевизия, медиците ни са наречени "престъпници", а застъпничеството на САЩ и други държави за тях е определено като недопустима намеса, допълва БНР. Става въпрос за убийство на над 400 либийски деца с биологично оръжие за масово унищожение, което е било разпространено по света умишлено, изтъкна още говорителят на Триполи. По думите му явно САЩ смятат това деяние за допустимо, защото децата са араби и мюсюлмани.
"Америка трябваше да подкрепи постановената от съда справедливост, да подкрепи наказването на престъпниците и да застане на страната на невинните деца жертви и техните родители - заяви Хасуна Шауш. - Съдът беше прозрачен, справедлив и открит; на неговите заседания присъстваха посланици, включително и българският, и представители на международни правозащитни организации. Защитата получи всички възможности, в нея участваха и български адвокати. Процесът продължи с години, за да се дадат всички шансове на обвиняемите и техните защитници."
На финала на декларацията се казва, че коментарите на САЩ и други държави са недопустимо вмешателство в съдебната система на либия, което тя не приема. Заедно с нея ибийската телевизия излъчи и обширен репортаж за посещението на дъщерята на Муамар Кадафи - Айша, в болница в Бенгази, където се лекуват заразени със СПИН деца. Родителите им през сълзи благодаряха на лидера Кадафи и на справедливия съд, предаде още БНР.
Междувременно българският външен министър Соломон Паси се срещна в Ню Йорк с генералния секретар на ООН Кофи Анан и го информира за смъртните присъди срещу българските медицински сестри, произнесени от съда в Бенгази, като помоли световната организация да се намеси за благоприятното разрешаване на случая. Кофи Анан ще разговаря с либийските власти и ще информира Паси за разговора, стана ясно след срещата между двамата.