Г олемият чешки драматург, бивш дисидент и президент Вацлав Хавел публикува нова пиеса след близо 20-годишна пауза, предадоха информационните агенции. Пиесата, озаглавена "Напускане" ("Odchazeni"), е вдъхновена от "Крал Лир" на Шекспир и "Вишнева градина" на Чехов.
Премиерата е предвидена за юни 2008 г. Главната женска роля ще бъде изпълнена от съпругата на драматурга - Дагмар Вешкирнова, а централната мъжка роля е поверена на дългогодишния му приятел, актьора Ян Тришка.
В пиесата а се описва човек, който заема висок пост, но го напуска и вижда как светът се срива пред очите му, заяви 71-годишният Хавел. ''Като се има предвид, че 13 години бях президент, заглавието може да накара някои хора да мислят, че става дума за собственото ми оттегляне'', допълни той.
Но обясни, че започнал да пише пиесата още през 80-те години, далеч преди "нежната революция" в Чехословакия през 1989 г. и пребиваването му в президентския дворец.
''Навремeто бях написал около две трети от ръкописа, преди да го изоставя. По-късно в края на президентството си се върнах към тази тема'', , казва той.
Възползвал от неколкомесечен престой в САЩ, за да довърши пиесата и автобиографията си, която вече е преведена на няколко езика. Критиката веднага се изказа положително за пиесата.
Вацлав Хавел, става популярен в родината си още през 60-те години на миналия век с драматургични текстове, повлияни от театъра на абсурда и творчеството на Франц Кафка. Най-известните му пиеси са "Аудиенция", "Вернисаж", "Градинско увеселение", "Затруднена способност за съсредоточаване". В тях се чувства атмосферата, довела до "Пражката пролет" - размразяването на социализма през 1968 г.
След окупацията на Чехословакия от Съветската армия и армиите на държавите от Варшавския договор, Хавел продължава да критикува режима и е един от тримата инициатори на знаментитата "Харта 77". Арестуват го три пъти, съдят го и той лежи в затвора общо пет години.
След 1968 г. в Чехословакия е забранено да се публикуват и издават негови текстове. Но той пише непрекъснато и всичко излиза и се поставя на сцените в Германия и други европейски страни.
Ярък литературен документ на това време са "Писма до Олга" - писани до съпругата му, с която той се запознава през 1956 г., оженват се през 1964-та и остават заедно до смъртта й през 1996 г.
През 1989 г. Хавел е водещата личност на чешката революция, наречена "нежна" от студентите и хората на изкуството.
Застава начело на основания на 19 ноември 1989 г. Граждански форум (Občanské fórum), след което естествено идва избирането му за държавен глава - на Чехословакия до 1992 г. и на Чешката република от 1993 до 2003 г.
Герои в новата пиеса са заемащият висок пост управник - интелектуалец и неговият наследник на поста. Това неизбежно напомня за отношенията между президента Хавел и бившия премиер Вацлав Клаус, който го наследи на поста.
Драматургът признава, че пиесата донякъде е вдъхновена и от президентството му, но предпочита да изтъкне връзката с Шекспир и Чехов.
''Крал Лир губи властта и светът се срива пред очите му'', казва Хавел. В пиесата ми също се появяват предатели и ласкатели. Както във "Вишнева градина" семейството напуска собствената си къща против волята си", обяснява бившият президент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!