П очти сто хиляди души в България страдат от различни форми на деменция (слабоумие), а половината от тях са болни от Алцхаймер, съобщи ръководителят на катедра в Александровската болница проф. д-р Лъчезар Трайков.
След 65-годишна възраст броят на хората с ментални заболявания рязко нараства, показват данните от първото у нас официално проучване в тази област.
Около 5-8 % от хората на 65 г. и от 20-50 % от хората над 85 год. в световен мащаб са засегнати от болестта.
6,1 млн. души в Европейския съюз страдат от болестта на Алцхаймер или друга разновидност на деменцията. Прогнозите са, че до 2050 г. тази бройка ще се удвои.
Преди две години беше съобщено, че 25 млн. души в света са засегнати от болестта на Алцхаймер и свързаните с нея смущения.
102 години след като страшното заболяване беше идентифицирано от германския лекар Алоис Алцхаймер, експертите се опасяват, че случаите ще се удвояват на всеки 20 години.
Всяка година биват регистрирани 4,6 млн. нови случая, т.е. един нов случай на всеки седем секунди.
Всяка година възникват 1,4 млн. нови случая на деменция. Поставянето на точната диагноза варира между 10 месеца и няколко години от началото на появата на симптомите, като през това време болестта разрушава мозъка и личността на пациента.
Един на всеки пет души, грижещи се за хора с деменция, не получава достатъчно информация за развитието на болестта. 50 % от тези хора заявяват, че в късните стадии на болестта отделят 10 или повече часа на ден за обгрижване.
Болестта Алцхаймер може да се открие в ранен стадии. Установява се с намаляването на способността на човек да се учи, да намира точните думи или да се ориентира в дадено място, загуба на паметта, трудности при общуване, промени в настроението.
Ако не бъдат обучени общо практикуващите лекари да откриват болестта в ранния й стадий, хората не биха могли да се лекуват.
В целия Европейски съюз само за болните у нас и в Малта няма реимбурсиране (възстановяване на разходите) за нито един медикамент, дори и частично, каза проф. д-р Трайков.
Покриването на лекарствата годишно би струвало на държавата 15-20 млн. лв. и би решило този проблем.
Според специалисти - невролози България разполага с някои от най-съвременните терапии за умерена и тежка форма на болестта Алцхаймер, която рязко увеличава качеството на живота на болните.
Лечението на такива заболявания струва около 200 лв на месец, като за леките форми на деменции медикаментите са три, а за умерения и тежкия стадий лекарството е само едно.
У нас вече има изработен алгоритъм за лечение и диагностика на деменциите. За да увеличат възможността за по-ранно диагностициране, експертите са създали програма за обучение не само на невролози, но и на общопрактикуващите лекари.
На 21 септември, неделя, когато се отбелязва Световният ден за борба с болестта на Алцхаймер, край столичното езеро "Ариана" от 11 ч. ще се извършат безплатни скрининг тестове и консултации за менталните заболявания и деменциите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!