С АЩ и Европейският съюз се надяват да прокарат резолюция в Съвета за сигурност на ООН, с която се иска 4-месечно отлагане на прилагането на плана за независимостта на сръбската провинция Косово. Целта е да се положат усилия Русия да одобри този план, предаде БГНЕС.
Документът е изпратен до правителствата в последната минута преди да бъде пратен и до Съвета за сигурност. Той ще даде още един шанс на сръбските и косовските лидери да се споразумеят, смятат американски и европейски дипломати, цитирани от агенциите.
След 120 дни, ако преговорите се провалят, резолюцията ще приложи плана на пратеника на ООН Марти Ахтисаари за независимост автоматично.
Русия веднага реагира отрицателно.
"Отлагането на решението за независимост на Косово не устройва Русия, заяви министърът на външните работи Сергей Лавров в Техеран.
В коментар пред ИТАР-ТАСС той заяви: "Въпросът не е дали да бъде одобрен планът Ахтисаари, а във воденето на преговори. Ние ще приемем процес на преговори, който устройва и двете страни".
"Безсмислено е да се занимаваме с обсъждането на второстепенни въпроси, свързани с Косово, ако няма разбиране по принципните проблеми", заяви и постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин пред журналисти в Ню Йорк.
Той подчерта, че Русия няма да участва в работата по новия проект на резолюция за Косово, представен на членовете на Съвета за сигурност на ООН от САЩ и от страни членки на ЕС.
Руският дипломат бе категоричен, че някои от съдържащите се в документа клаузи "са неприемливи". "Въвеждането на изкуствени времеви рамки, след които би трябвало да влезе в сила планът Ахтисаари, който не се приема от
засегнатите страни, за нас е принципно неправилен подход",
подчерта Чуркин.
Но все пак
споразумение може би ще бъде постигнато
на срещата на американския президент Джордж Буш и руския му колега Владимир Путин в Кенебънкпорт, Мейн на 2 юли.
Лидерите на ЕС са склонни да обсъдят нов кръг преговори за Косово и искат до края на юли Съветът за сигурност да приеме нова резолюция, която "да даде възможност за нов период в решаването на статута на Косово", заяви в Брюксел сръбският вицепремиер Божидар Джелич.
Джелич каза това след срещата си с върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана. Самият Солана подчерта, че ЕС желае такава резолюция заедно с възможността за нови преговори. Той специално изтъкна, че процесите на присъединяване на Сърбия към ЕС и решаването на косовския проблем са абсолютно отделни един от друг.
Брюксел бил готов да засили и ускори помощта за Белград. Джелич подчерта, че Сърбия е готова да защитава териториалната си цялост, но е готова да бъде конструктивен участник в преговорите и да направи известен брой отстъпки при условие, че това бъдат истински преговори.
В същото време косовският преговарящ екип осъди изказването на главния прокурор на Трибунала в Хага Карла дел Понте, която също поиска отлагане на решението за статута на Косово.
Говорителят на екипа Скендер Хисени каза пред журналисти, че "всеки опит за обвързване на статута на Косово с предаването на лицата, на които Трибуналът в Хага е повдигнал обвинения, е абсолютен нонсенс и противоречи на елементарната логика"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!