Професорът от Единбургския университет (Шотландия) Майкъл Зейсър предполага, че при запазване на сегашните темпове на развитие на информационните технологии, джобни суперкомпютри могат да се появят до 10-15 години.
Зейсър се занимава с изследвания в областта на нанотехнологиите. Според учения, той е намерил начин за решаване на един от основните проблеми, свързани с разполагането на нанопроводници близко един до друг. Работата е там, че в условия на еднакво налягане, всеки от тези проводници се държи по различен начин, което силно затруднява процеса на формиране на чипове на тяхна база.
Методът, предложен от Зейсър е базиран на разбиването на веществото на нанопроводника на отделни сегменти. В резултат, проводникът губи възможност да реагира на налягането като едно цяло, което съществено улеснява изпълнението на понататъшните манипулации.
Разбира се, Майкъл Зейсър прави уговорката, че откритието само по себе си няма да доведе до появата на свръхкомпактни суперкомпютри. Инженерите ще трябва да решат още редица проблеми, които сега препятстват създаването на миниатюрни чипове на базата на нанопроводници. В частност, изследователите трябва да се справят с топлинните флуктуации, появяващи се при намаляване на размерите на микросхемите.
Впрочем, възможността за замяна на традиционните медни проводници в микросхемите с въглеродни нанопроводници се разглежда и от Intel. Специалистите на компанията заедно с учените от редица университети вече са успели да създадат мироскопични проводници от нов тип, но за реални устройства все още не може да става дума.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!