Смята се, че джунглите на Габон и Конго все още се населяват от десетки хиляди маймуни. Там живеят повечето шимпанзета и около 80% от горилите в света. Но макар между 60 и 80% от горите да са запазени, прокарването на пътища през тях улеснява бракониерите, които убиват маймуните заради месото им, констатира Питър Уолш от Принстънския университет, който е един от авторите на изследването. Бракониерството има по-големия дял за 56-процентния спад в броя на маймуните, регистриран за периода 1983-2000 г. Най-зле било положението край големите градове, където т.нар. "bush meat" (месо от всякакви диви животни, населяващи гъсталаците) е скъп деликатес.
В отдалечените от човека убежища маймуните пък стават жертва на Ебола. Само за няколко месеца последната епидемия от страшния вирус е довела до смъртта на стотици горили и шимпанзета района край националния парк "Одзала" в Конго, обяснява ветеринарят д-р Уйлям Кареш, един от авторите на проучването. За същия период жертвите сред хората в Конго са 120, сочат данните на Световната здравна организация (СЗО).
Ако тези тенденции се запазят през следващите 33 години, популацията на маймуните ще намалее с 80%, предупредиха учените. Те настояват да се предвидят повече защитени територии за животните, а наред с това да се вземат мерки против бракониерството и за повече научни изследвания върху вируса Ебола.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!