С лед като през 2005 г. легализира 600 000 чужденци без документи, Испания продължава да прилага нови идеи в миграционната политика, като обучава или наема чужденци направо от родните им страни.
Основните най-търсени специалности са готвачи, рибари и строители.
Освен че се набира липсващата на испанския пазар работна ръка, този метод представлява и своеобразен начин за
ограничаване на нелегалната имиграция
В ресторантите на Мадрид или Аликанте, в селскостопанските ферми или по строителните обекти испанците стават все по-малко.
Постоянният икономически растеж, който надхвърля 3%, налага на предприемачите да търсят служители извън пределите на страната.
Такъв е и случаят с Tapelia, верига от 45 ресторанта. През последните шест месеца Хосе Андрес Санчес, който отговаря за човешките ресурси, е наел 20 сервитьори и готвачи от Полша.
Той споделя, че е много трудно да се намери квалифициран персонал за ресторантите, независимо дали става дума за кухнята или за посрещането на клиентите.
"Това се дължи на факта, че много квалифицирани хора са се преориентирали към строителния сектор, където работното време е по-леко, работи се от понеделник до петък, докато традиционно в ресторантьорството се работи основно в края на седмицата. Трудно е да се намери квалифициран персонал в хотелиерството", разказва още Андрес Санчес.
В Полша с подкрепата на испанското посолство и агенцията по заетостта, стотици кандидати са се явили на интервю за работа в Испания.
Елвира е сред избраните и след няколко дни на обучение тя напуска Познан, за да отиде в Сарагоса. Заплатата й там е 1000 евро или
над три пъти от това, което е получавала в Полша
"Разликите между полската и испанската кухня са огромни. Тук се научих да готвя морски дарове, които са нещо като основата на испанската кухня, докато в моята страна не се намират.
Освен това в Полша съм правила всичко с ръцете си и никога не бях използвала толкова машини, както тук.
В началото бе много трудно заради проблемите с езика, но мисля, че ще напредна бързо, защото повечето ми колеги са испанци или еквадорци и ми говорят на испански. В началото ми посочваха с пръст нещата и така се учех", казва Елвира.
Само през миналата година 210 хил. чужденци са дошли на работа в Испания с легален трудов договор. Испанското министерство на труда публикува редовно секторите, където има нужда от работна ръка.
В Унгария, където японската компания "Сузуки" се установи в края на 90-те години, също се изпитва липса на работна ръка. За да се справи с проблема, автомобилостроителят от Естергом
наема работници от съседна Словакия
Те пътуват по час и половина на ден от домовете си в Словакия до работното си място, като транспортът се осигурява от компанията.
От общо 6300 работещи в "Сузуки", 2250 са словаци. Към тази стъпка ръководството на японската марка прибягва преди две години, когато е взето решение унгарският завод да се превърне в основен за Европа.
Словашката работна ръка е предпочетена, защото в западната част на Унгария, където се намира заводът, безработицата е ниска, а и много унгарци намират работа в съседна Австрия.
Още повече че на словашка територия близо до границата с Унгария живее общност, говореща унгарски.
Трудовият пазар в България в момента отбелязва слабо предлагане, но
завишено търсене на квалифицирани специалисти
У нас продължават да валят оферти за работа в чужбина и хората продължават да заминават.
Според официалната статистика на Европейската комисия около 200 000 българи работят легално в страните от ЕС. Това са предимно млади хора на възраст около и над 35 години.
В различни сектори на икономика вече се усеща недостиг на работна ръка. Част от корабостроителите, например, са заминали да работят в заводите на румънските градове Браила и Констанца.
В сферата на телекомуникациите са готови да наемат дори студенти.
Сериозно разтревожени са в енергийния комплекс "Марица-изток", където се нуждаят от 400 заварчици.
Очаква се, че недостигът ще бъде запълнен от работници от съседна Турция, която е дала готовност да осигури работна ръка.
Представители на много браншови съюзи предлагат да се привличат работници и специалисти от чужбина. Прогнозите също сочат, че в близко бъдеще
страната ни ще бъде принудена да внася работници отвън
Но философията на наемане на чужденци трябва да се промени.
Сегашният механизъм за наемане на чужда работна сила е сложен. Иска се предварително обявяване на свободните места в бюрата по труда. Всяка година чуждестранният работник трябва да се регистрира и се плащат по 600 лв. държавна такса на нает чуждестранен специалист.
Вносът на чужда работна ръка среща и редица други бариери - езиковата, защото българският език се оказва труден за чужденците, заплащането, което трябва да бъде по-високо.
Преди време община Каварна огласи чрез медиите обява, че търси медицински специалисти от славянската група страни от ЕС осигурявайки им заплащане от 2000 евро месечно и безплатно луксозно жилище.
По отношение на приема на лекари от ЕС е необходимо да се уведоми само здравното министерство. Общината бе готова да приеме и български специалисти, но на тях гарантираше 1000 евро заплата.
Аргументът бе, че на чуждестранните лекари се предлага по-голямо възнаграждение, защото сменят държавата, обстановката, не знаят езика.
Работодателите очакват държавата да помисли и за регулиране на наемането на кадри със зелени карти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!