М акедония започна правна процедура пред Международния съд в Хага против Гърция, обвинявайки Атина, че е попречила на приемането на Македония в НАТО, съобщи министерството на външните работи в Скопие, цитирано от агенция МИА.
Македония започна процедурата с цел да бъде наложено на Гърция да спазва задълженията си, предвидени във Временната спогодба от 13 септември 1995 г., която е юридически задължителна за двете страни.
С чл. 11 от спогодбата Гърция се задължава да не пречи на приемането на Македония за членство в НАТО. На срещата на алианса в Букурещ през април обаче Гърция предотврати изпращането на покана за членство на Македония в НАТО, с което грубо наруши задълженията си от Временната спогодба, посочва македонското МВнР.
Външният министър Антонио Милошоски, който представлява Македония пред съда за този случай, заяви в писмено съобщение до медиите, че единствената причина за предприемането на процедурата е да бъдат защитени македонските права, предвидени във Временната спогодба.
"Мислихме много внимателно преди да предприемем това, но не виждаме друг начин правдата да бъде задоволена и да защитим правата си. Надяваме се, че тази стъпка ще подтикне Гърция да съгласува действията си с международните си правни задължения, както и че ще подтикне нашите две страни да постигнат окончателно решение на нерешените въпроси в духа на добросъседството и сътрудничеството, предвидени във Временната спогодба", заявява Милошоски.
Не искаме от съда да разглежда политически въпроси и затова спорът за името не е предмет на процедурата, добави той.
"С документа се иска Международният съд в Хага да установи и да заяви, че Гърция чрез държавните си органи и упълномощени лица е нарушила задължението си по чл. 11 от Временната спогодба, да й наложи веднага да направи всички необходими стъпки в посока на спазване на задълженията по чл. 11 и да престане и да се въздържа от всяко противопоставяне, пряко или непряко, на членството на Македония в НАТО и в които и са са други международни, многостранни и регионални организации и институции, чийто член е Гърция, доколкото в тези организации и институции Македония се нарича както е предвидено в член 2 от резолюция 817 от 1993 г. на Съвета за сигурност на ООН", се добавя в съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!