М инистерството на външните работи подготвя програма за етническите българи зад граница, една от целите на която е те да се привлекат като работна ръка заради задълбочаващия се недостиг на пазара на труда в страната.
Това съобщиха успоредно в сряда външният министър Ивайло Калфин, който е на посещение в Казахстан, и министърът на икономиката Петър Димитров.
По думите на Калфин външно министерство подготвя документи, аналогични на личната карта, които ще дават право за пътуване без визи и за работа в България на хора от български произход, живеещи в чужбина. Представяйки новата политика към сънародниците ни, Калфин уточни, че за нея се предвижда и финансиране от следващата година.
След извънредна среща с представители на млекопреработвателния бранш в София министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров определи документите като зелени карти за етнически българи зад граница.
"Млечният бранш изпитва остра потребност от квалифицирана работна ръка и правителството ще се ангажира с проблема", каза Димитров. Министърът щял да предложи българското гражданство да се обвърже с трудова заетост.
"Целта е бесарабските българи, македонците и други наши сънародници да останат в България, а не да се преориентират към Западна Европа", обясни той.
На срещата бяха обсъдени и суровинните проблеми в млекопреработвателния сектор и свързаните с тях ценови аномалии през последните месеци. Сивият сектор, безконтролният износ на сурово мляко за Румъния и липсата на единен български стандарт за кравето сирене са сред основните проблеми, които мениджърите от млечния бранш представиха пред Димитров.
Млекопреработвателите настояват контролът върху цените на основните храни да става по веригата от полето до магазините и един път завинаги да се пресекат продажбите от сивия сектор.
"До един месец браншовите организации ще представят своите предложения за промени в законите, които да регламентират по-строг контрол върху безопасността на храните", каза Димитров.
От три години млечният бранш настоява за единен стандарт за кравето сирене.
"В момента се продава гръцки кашкавал от растително масло, който е по-евтин и подбива цените на българския млечен кашкавал. Поради липса на единен стандарт обаче не е задължително разликата да се упоменава върху етикета и контролните органи не могат да наложат санкции заради заблудата на потребителите", обясни шефът на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров.
Зам.- министърът на икономиката Нина Радева пое ангажимента за евентуално въвеждане на стандарт. Обещано беше да се засилят данъчните проверки, за да се пресече нелегалното изкупуване на сурово мляко от нерегистрирани животновъди и изнасянето му за Румъния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!