А ко днес вечерта евентуално газът тръгне от Русия, реално в четвъртък вечерта може да се очаква запълване на тръбите и осигуряване на необходимите количества за българските потребители, каза премиерът Сергей Станишев пред парламента.
Той съобщи, че Украйна е подписала днес правилата за мониторинг на транзита без забележки и този текст е изпратен в Брюксел за подписи от ЕС и от страна на руските представители.
По думите на Станишев, при условие, че този протокол бъде подписан от всички страни в рамките на днешния ден без забележки, има известно технологично време от пускането на газа до достигането му до българските потребители.
Ситуацията, в която се намира България е далеч от нормалната, това е кризисна ситуация, предизвикана от газовия конфликт между Украйна и Русия, в която нашата страна, както и целият ЕС се оказахме заложници, заяви премиерът.
По думите му и двете страни по същество не осъществяват ангажиментите, които имат по подписани договори.
Станишев отбеляза, че в страната е създадена организация на пълна мобилизация. Показахме, че българската държава може да функционира ефективно и добре организирано, добави премиерът.
Той изтъкна, че българската енергийна система е в състояние да задоволява нуждите от електричество. Сега потреблението е 6800 мегавата за един час, като за същото време страната изнася 632 мегавата ток за съседните страни.
България имала резервни мощности 250 мегавата в топлоелектрическите централи и 850 мегавата във водноелектрическите централи.
Станишев информира, че не е регистрирано сериозно повишение на натоварването на електроразпределителната мрежа в страната и в момента не възникват проблеми с електроснабдяването.
Ние сме в състояние да поддържаме доставки на газ за българските потребители на ниво, определено със заповед на министъра на икономиката и енергетиката - 5,7 млн. кубически метра на денонощие, което е около една трета от нормалното потребление към 13 януари 2008 г., и то може да се осигурява до края на месеца, посочи премиерът.
По думите му тази възможност се дължи на своевременно предприетите превантивни мерки от държавата, от ръководствата на "Булгаргаз" и на "Булгартрансгаз".
Станишев съобщи, че в момента общият обем на газохранилището в Чирен е 1,275 млрд. кубически метра газ, а активният обем е 524 млн. куб. метра. В момента е нормализирано състоянието на топлофикациите.
България трябва бързо да свърже газопреносната си мрежа с Гърция и Румъния
и да модернизира хранилището в Чирен, посочи премиерът.
Позицията за тези мерки са изпратени в Европейската комисия. България като най-зависима от руските доставки страна трябва да бъде третирана от ЕК по приоритетен начин при финансирането на тези проекти, смята Станишев.
Според него по степен на приоритет на първо място са междусистемните връзки на България с Гърция и с Турция. Проектът е за връзка Димитровград - Комотини с трасе дълго 115 км на стойност 125 млн. евро.
Вторият приоритет е свързване на българската газова система с Румъния. С Гърция се водят преговори повече от година. Водят се преговори и с румънската фирма "Трансгаз".
Тези междусистемни връзки не са достатъчни и могат да се използват само като допълващи или като кризисни връзки.
На следващо място по приоритет ние поставяме модернизацията на газовото хранилище в Чирен, за да стигне до дневен капацитет от 10,5 млн. куб. метра и увеличаване на реално ползвания обем от 800 млн. куб. метра, каза Станишев.
Реализацията на този проект в пълен обем е около 250 млн. евро.
Третият приоритет е терминал за втечнен газ в Гърция. И по този проект са водени преговори с Гърция, каза Станишев. Това обаче са частични решения - истинското решение изисква диверсификация на източниците и на маршрутите на доставка на природен газ, отбеляза премиерът.
Той цитира данни на Министерството на образованието и науката, според които са преустановени учебни занятия в 16 от 461 училища, които се отопляват с газ. Той информира, че няма закрити болници.
След началото на газовата криза от около 300 дружества, за които "Булгаргаз" разполага с информация, за 92 са спрели доставките на газ, а 208 са преминали на ограничителен режим на доставки.
Станишев подчерта, че постоянно се следи състоянието на фирмите и се правят оценки за понесените загуби от предприятията.
Премиерът съобщи, че след края на газовата криза ще бъде направена цялостна оценка на щетите, нанесени на икономиката.
Дружеството "Булгаргаз", което постоянно събира информация, ще бъде готово да предяви своите претенции към доставчиците.
Премиерът отбеляза, че доставчиците са трима - "Овергаз Инк", "Винтерсхау" и "Газпромекспорт". Договорите за посредничество не са подписвани от това правителство, заяви Станишев. Той добави, че това е станало през 1997 г. и 1998 г., когато се появяват посредниците между "Булгаргаз" и "Газпром".
Министър-председателят посочи, че нито веднъж не е получено предупреждение за спиране на доставките на газа. Напротив, в деня, когато бяха спрени доставките, и двете страни продължаваха да твърдят на най-високо държавно ниво, че си изпълняват индивидуалните ангажименти, добави той.
По време на дебатите премиерът съобщи, че цената, която плащаме за природен газ, е под 400 долара за 1000 куб. метра. Това тримесечие България плаща по-малко от четвъртото тримесечие на 2008 г., каза Станишев.
България иска преговори по договорите за доставка на газ от Русия, каза пред журналисти в парламента изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.
Той обясни, че в меморандума, подписан през 2006 г., се казва, че двете страни гарантират доставките до 2030 г. Предстои да се уточнят конкретните параметри, добави Гогов.
По думите му в меморандума е записано, че тези преговори трябва да започнат от началото на 2009 г. Гогов посочи, че още на 6 или на 7 януари е изпратил писмо до "Газпром" и до "Газпромекспорт" за започване на преговори. Ще искаме да бъдат установени конкретни параметри по какъв начин ще се оформя цената на газа, обясни изпълнителният директор на "Булгаргаз".
Формулата, която се прилага и сега работи, друг е въпросът какви са данните, на които тя ще се базира, добави той. По думите му цената на природния газ в момента е намаляла, благодарение на формулата и, ако всичко върви нормално, от април тя би следвало да бъде по-ниска, отколкото е сега.
Формулата за изчисляване на цената на природния газ е обвързана с цените на петрола на тримесечие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!