П осланиците на петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН Китай, САЩ, Франция, Великобритания и Русия се срещнаха в централата на ООН, за да обсъдят въпроса за иранската ядрена програма, предадоха световните агенции.
След срещата петимата дипломати се разделиха без да дадат пресконференция. По думите на постоянния представител на Китай Ван Гуаня те са решили да се срещнат отново в петък следобед.
"Ситуацията е много сериозна.
Мерките, които може да предприеме Съветът за сигурност обаче не трябва да доведат до влошаване на обстановката. Трябва да намерим изход от кризата", подчерта той. Китай по принцип се противопоставя на налагането на санкции срещу иранския режим, отбелязва АФП.
Срещата на петимата посланици цели да бъде обсъдена подходящата реакция на Съвета за сигурност на ООН за ситуацията, свързана с иранската ядрена програма, заяви преди срещата американският постоянен представител в ООН Джон Болтън.
"Все още сме във предварителната фаза. Сега ще засилим дискусиите си, за да видим какво можем да направим", подчерта британският постоянен представител в организацията сър Емир Джоунс Пари.
Редица дипломати посочиха, че първият текст, който може да бъде представен в Съвета за сигурност на ООН не трябва да бъде резолюция, а по-скоро декларация на председателството на Съвета.
Подобен текст няма задължаващия характер на резолюцията, но трябва да бъде одобрен от 15-те членове на Съвета за сигурност.
Иранският върховен водач аятолах Сайед Али Хаменей заяви днес, че страната му няма да се поддаде на какъвто и да било натиск или заговор.
Аятолах Хаменей подчерта, че Иран е принуден да устоява на конфронтацията със САЩ, за да сложи край на опитите им да подкопаят ислямския режим, установен с революцията през 1979 г.
Той обвини Вашингтон, че използва ядрената програма на Техеран като претекст, за да се изправи срещу него.
"Иранският народ и неговите лидери днес са по-силни, откогато и да било, и ще продължат по пътя към целта си да се сдобият с модерни технологии, включително в ядрената област", категоричен бе ръководителят на Ислямската република.
Аятолах Хаменей предупреди, че ако Иран се откаже от правото си да разполага с ядрени технологии,
САЩ ще намерят друг предлог, за да продължат да търсят конфронтация със страната му.
САЩ нямат възможност да нанесат евентуални военни удари срещу Иран, който обвиняват в опит да се сдобие с ядрени оръжия, заяви главният преговарящ по иранската ядрена програма Али Лариджани.
"Онези, които правят подобни изявления, нямат възможността да осъществят заплахите си. Това показва повече тяхната немощ, отколкото властта им", коментира той пред френския канал Франс 2.
Лариджани допълни, че е парадоксално как една държава се прави на суперсила и иска да разреши всеки международен проблем с помощта на силата. Той отново отрече страната му да се опитва да използва ядрената си програма за военни цели.
Производството на бомба няма място в доктрината в областта на сигурността на Иран, изтъкна главният преговарящ.
Във вторник американският вицепрезидент Дик Чейни предупреди, че Иран ще се сблъска със сериозни последици, ако откаже да прекрати дейността в областта на обогатяването на уран, припомня АФП.
Западът е уязвим и ще страда повече от Иран, ако продължава да спъва опитите му за развиване на ядрена технология, заяви днес и иранският президент Махмуд Ахмадинеджад.
Западните държави знаят много добре, че не са в състояние да нанесат удар на Иран, защото имат нужда от нашата нация, каза иранският президент.
Ръководителят на иранската делегация във Виена Джавад Вайди заяви вчера, че Иран разполага със средства да отвърне на американските заплахи.
"САЩ имат средства да причинят болка и страдание на Иран, но може и те да усетят какво значи болка. Ако американците са избрали този път, така да бъде!", каза той преди края на заседанието на Международната агенция по атомна енергия във Виена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!