В сяка година от затвора излизат около 7500 души. Около 50% от тях до две години рецидивират и се връщат обратно зад решетките. Това съобщи Димитър Русинов, програмен директор на фонд за превенция на престъпността (ИГА).
Най-трудният период са първите две седмици до един месец след освобождаването. Бившите затворници не разполагат със средства, много от тях нямат жилище, слабо образовани са, а 23-24% са неграмотни.
Проектът за реинтеграция на бивши затворници, по който работи фондът, е в сътрудничество с холандското министерство на правосъдието. Краткото му название е "Enter". Основната цел е да се подобри позицията на бившите затворници на пазара на труда.
Според Русинов най-важното е да се създаде социална мрежа, в която да се включат Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане, тъй като затворниците излизат от един затвор и отиват в отдалечени краища в други градове.
Идеята е социален работник извън системата на затворите да започне работа със съответния човек още преди той да бъде освободен и да продължи да се вижда с него и след като излезе на свобода.
Такъв е опитът на страни като Холандия, Швеция и Франция. В тази система може да се осъществи и публично-частното партньорство, тъй като агенциите към Министерството на труда и социалната политика нямат възможност да отделят специално внимание към контингента, който напуска затвора.
За съжаление в България не е развит пазарът на социални услуги, заяви началникът на Централния софийски затвор Милети Орешарски. Според него системата за искане на свидетелство за съдимост е архаизъм.
Ако има някакъв аргумент то да се изисква за определени държавни служители, то в частния сектор това е абсолютно ненужно, смята Орешарски.
По думите му в момента в София на различни места работят 400 бивши затворници, които са в период на пробация, те си гледат работата и обществото не се страхува.
В "Кремиковци" например са заети други 200 души, но за съжаление ще ги изтеглим поради финансови проблеми на комбината, допълни Милети Орешарски.
Според него обществото вече спира да дамгосва тези хора, но и бившите затворници също трябва да имат добра мотивация за интеграция.
Много от тях преди да влязат в него нямат създадени трудови навици, връщат се към старото си обкръжение, където с кражби или пласиране на наркотици, например, по-лесно се изкарват пари, уточни Орешарски.
Той съобщи, че в затвора има печатница, където могат да работят затворници, но спецификата на работата изисква там да се работи на норма, което е дисциплиниращо, а и изисква специални умения.
Затворниците избягват тази работа за сметка на други, които нямат специални изисквания, посочи той.
Статистиката сочи, че през 2006 г. от освободените от Централния софийския затвор 1161 души едва 313 са на постоянна работа.
Практиката в Холандия е когато бъдат освободени наркопласьори, които преди това са свикнали да разполагат с повече финансови средства, те да бъдат изпращани да работят на острови в Балтийско море при по-тежки производства, които обаче им дават възможност да печелят до 15 хил. евро, разказва Димитър Русинов.
В рамките на проекта "Enter" днес и утре в Боровец ще се проведе регионален семинар "Въвеждане на модел за реинтеграция на бивши затворници" с представители на Столична и Пазарджишка община, МТСП, Министерство на правосъдието.
Облечена скромно, но спретнато, Парис Хилтън бе освободена предсрочно, след като излежа половината от 45-дневната си присъда за пътни нарушения.
Пусната е за добро поведение и поради пренаселеност на затвора.
Следена от тв камери и щракащи фотоапарати, тя се качи при майка си в семейната лимузина, без да дава изявления.
Си Ен Ен си осигури първото интервю с нея в шоуто на Лари Кинг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!