Бг гария се включва от днес в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм" (MeteoAlarm.eu), съобщи шефът на Националния институт по хидрология и метеорология (НИМХ) към БАН Георги Корчев.
Предупрежденията ще се отнасят за валежи и вятър над определена граница, опасни за здравето на хората температури, поледица, лоша видимост и др., които биха довели до щети или затруднения на населението.
При схемата се изработва цветна карта, на която с четири цвята ще се обозначава степента на опасност на различни метеорологични явления, обясни зам.-директорът на института Валери Спиридонов.
Зеленият цвят означава, че явлението не е сериозно, жълтият - че трябва да се обърне внимание, оранжевият сигнализира за доста опасна ситуация, а червеният - че има риск от жертви и големи щети за населението.
Достъпът до картата ще е свободен на сайта на института от днес, а стандартът за предупрежденията е за два дни. По думите на Спиридонов
обновяването на картата ще започва в 8 ч.,
но явлението може да е настъпило и преди това. Можем да заложим извън стандарта на системата да има предупреждение от 48 часа, добави той.
На българската карта освен с цветовото предупреждение за съответните
райони на страната със символи ще бъде показвано какво се очаква на
даденото място, като тази информация ще бъде за всяка област.
Досега НИМХ-БАН изпращаше съобщения за опасни метеорологични явления само до БТА и до "Гражданска защита".
Системата "Метеоаларм" е започнала да работи в Европа през 1997 г. по идея на Франция, а сега е част от международното сътрудничество на европейските метеорологични служби.
България се включва в системата "Метеоаларм" на Световния ден на метеоролога, който се отбелязва днес.
На 10 и 11 март, когато вълнение повреди брегоукрепителни съоръжения и заля плажове и рибарски селища
по българското Черноморие, са били измерени вълни от 4-5 бала
Това разказва за БТА Вяра Рафайлова от варненския филиал на НИМХ по повод днешния ден.
Явлението, предизвикало вълните, които у нас бяха наречени миницунами, е познато в световната метеорологична наука.
То има термин на английски език, частичен термин на руски език, но няма превод на български.
Описателно се нарича "повишаване нивото на морето в дадено място вследствие
на силни ветрове или на преминаващ много дълбок циклон".
Според Рафайлова терминът не е преведен, защото явлението не се е срещало досега в Черно море, за разлика от Адриатическо море - край Венеция, и Средиземно море - край Генуа.
В продължение на 36 часа, а с известно прекъсване - и 48, на въпросните дати са духали много силни ветрове със скорост от 20 до 24 м/сек, като на моменти поривите са стигали 28 м/сек.
Вятърът е избутал огромно количество вода в близост до брега, а нивото на повърхността се е повишило от 40 до 60 см. Ветровата вълна край Калиакра и Шабла е достигнала 2,5 м, което съответства на 5 бала.
Специалистите от НИМХ-Варна обаче нарекоха несериозни твърдения в медии, че някъде силата на вълнението е достигнала 7-8 бала.
При стръмния континентален шелф ефектът от вълнението е впечатляващ, но пораженията са по-малки, докато при полегатия бряг бяха разрушени крайбрежни заведения, лодки, морето заля плажове, добави хидрологът Вяра Рафайлова.
Подробна прогноза за времето по света и у нас можете да намерите на сайта Sinoptik.bg.
Система ще ни предупреждава за опасно време
България се включва от днес в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм"
23 март 2010, 16:21
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!