Р усия и САЩ не са на едно мнение по въпроса за участието на Сирия и Иран в насилието в Близкия изток.
"Чух спекулациите, че Сирия и Иран са замесени в организирането на терористичните атаки. Приемаме това много сериозно, но искаме да видим факти", каза руският външен министър Сергей Лавров в интервю за телевизия Си Ен Ен.
"Досега не сме видели доказателства и работим всекидневно едновременно със Сирия и с Иран, с израелците, с палестинците, с "Хамас" и с "Хизбула", като координираме усилията си с арабските страни, с изпратената от генералния секретар на ООН Кофи Анан в района мисия на ООН и комбинираме и координираме всички тези усилия, за да можем да постигнем мир", каза Лавров.
Руският външен министър уточни, че някои от лидерите на "Хизбула" и на "Хамас" живеят в Сирия. Следователно сирийците говорят с тях и могат да им окажат известно влияние, но да не забравяме, че "Хизбула" е ливански феномен и не е внесен отвън, каза той.
Говорителят на израелското правителство заяви на свой ред по американската телевизия Ей Би Си, че Иран и Сирия носят пълната отговорност за конфликта в Ливан.
Виждам ясно, че Сирия и Иран имат роля в това, те дори не се опитват да го скрият, заяви и държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс по телевизия Си Би Ес.
САЩ засичат сигнали, че сирийската страна крие все по-малко подкрепата си за "Хизбула", каза съветникът на президента Джордж Буш Дан Бартлет.
Сирийският посланик във Вашингтон отхвърли твърденията, че неговата страна обучава и въоръжава "Хизбула". Той отрече също Дамаск да изпраща военна помощ за Ливан. "Хизбула" няма нужда от логистичната ни подкрепа, заяви още посланикът.
Зам.-държавният секретар Никълъс Бърнс подчерта от своя страна, че декларацията на Г-8 за Близкия изток, която осъжда екстремистите и "тези, които ги подкрепят", има предвид тъкмо Сирия и Иран.
Президентът на САЩ Джордж Буш похвали приетата
съвместна декларация на срещата на върха Г-8 за Близкия изток като много важен документ.
"За първи път започнахме да назоваваме с ясни думи корените на конфликтите в Близкия изток, които са терористичната дейност, и по-конкретно тази на "Хизбула", каза Буш след среща с индийския министър-председател Манмохан Сингх в рамките на форума на осемте големи в Санкт Петербург.
Президентът отново обвини Иран, че финансира "Хизбула", и Сирия, че оказва подкрепа и дава подслон на екстремистката групировка.
Сингх изказа благодарност на Буш за усилията му да убеди американския конгрес в необходимостта от ядрено споразумение между САЩ и Индия. Конгресът трябва да одобри проектодоговор между двете страни да обменят ядрена технология за мирни цели.
Наскоро Индия се съгласи да допусне международни инспекция и охрана до 14 ядрени реактора за мирни цели. Достъпът до осемте военни съоръжения на страната обаче остава забранен.