"Дьо Вилпен изправен пред увеличаване на безработицата", извежда в заглавие "Монд". Новината се отрази зле на премиера, коментира изданието. За първи път от девет месеца и откакто пое функциите си в Матиньон, френският премиер е изправен пред нараснала безработица.
В края на януари хората без работа са били с 16 300 души повече. Така общият им брой е 2 326 900.
Правителството има основание да смята данните за относителни, защото след девет последователни месеци на спад, кривата на безработицата отново тръгна нагоре, отбелязва "Монд" в редакционния си коментар.
Едва ли става дума за обръщане на тенденцията. През януари безработицата при младите дори леко е намаляла. По-важният въпрос според вестника е дали мерките за справяне с проблема са ефикасни.
"Либерасион" предоставя обяснения защо се е увеличила безработицата. Според синдикатите това се дължи отчасти на затягането на контрола на безработните, а и е демонстрация на първите ефекти на оттеглянето на "бейби-бум" генерацията.
Според правителството обаче безработицата се обяснява с динамиката на заетостта в малките предприятия, четем в "Либерасион".
"Газ дьо Франс - Сюез: осем въпроса за прибързания брак", пише в заглавие "Монд".
Темата за сливането на двете компании продължава да вълнува френската преса. "Фигаро" съобщава, че "синдикатите се готвят за ответен удар".
Петте синдикални федерации си дават среща днес късния следобед, за да решат какъв ще е планът им за атака срещу сливането на "Сюез" и "Газ дьо Франс".
Тежки преговори започна министърът на икономиката Тиери Брьотон, заедно с президентите на обединилите се групи, продължава "Монд". Тримата се опитват да докажат, че проектът е индустриално кохерентен и че няма да доведе до промяна в статута на 38-те хиляди служители на "Газ дьо Франс", нито пък ще има съкращения.
Освен това министърът ще представи проектозакон, целящ промяна на текста, който задължава държавата да запази 70% от "Газ дьо Франс".
Ето и осемте въпроса на "Монд": Какъв е индустриалният и търговски интерес? Ще се промени ли ролята на държавата? Могат ли синдикатите да се противопоставят? Какво ще стане със Сюез? Застрашен ли е "Електрисите дьо Франс"? Какво ще иска Европа? Какво ще предприемат "Енел" и италианското правителство? Какво ще правят акционерите на "Сюез"?
"Фигаро" цитира едно проучване, според което "всеки шеф на предприятие иска своята световна стратегия". Изследването е на The Economist Intelligence Unit.
То сочи, че уверените в бъдещето си компании смятат за свой приоритет за следващите три години да регистрират ръст в международен план.
Водещата тема на "Ла Кроа" е дарителството в полза на Църквата. Подробностите от Елоди Моро, журналист във вестника:
"Църквата днес се притеснява преди всичко от бъдещето на дарителството. Мисля, че тя разбра, че трябва да осигури повече прозрачност на финансовите си сметки, усети, че има неразбиране.
Все още и днес много французи си мислят, че Църквата е богата, че тя разполага с голямо наследство, че получава средства от Ватикана.
В действителност Църквата не получава никаква директна помощ нито от френската държава, нито от Ватикана. От приемането на закона от 1905 г., според който държавата не финансира и не отпуска средства за заплати на служителите на нито една религия, Църквата е принудена да призовава дарителите за помощта им, за да може да функционира."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!