Според него отговорността за дислокацията е на правителството, което не изключвало дебати в обществото.
Министър-председателят се е запознал с доклада на Генералния щаб на армията и обяви, че решението за преместването на контингента ще се вземе на 9 октомври при срещата на министъра на отбраната Николай Свинаров в района на Персийския залив с Доналд Ръмсфелд и колегите им от коалиционните сили.
На въпроса трябва ли да бъде преместен българският контингент от Кербала премиерът коментира: "Не съм някакъв стратег, за да се произнасям категорично, но ще се съобразим най-вече с интереса на нашата част."
"Със сигурност може да се каже, че евентуалното преместване на българския контингент цели по-добро представяне на коалиционните сили в подготовката на изборите през януари в Ирак... съображенията са и политически, и военни", каза в неделя Свинаров в предаването на Би Ти Ви "В десетката".
Едни от най-опасните дни за българския контингент в Ирак са 29 и 30 септември, когато е рожденият ден на 12-ия имам Махди - голям шиитски празник, информира "Дарик радио" (Darik.net).
Тогава в Кербала се очакват 3 млн. богомолци шиити, предупреди директорът на служба "Военна информация" към Министерството на отбраната (МО) ген.-майор Пламен Студенков.
"Именно в този период ние разполагаме с информация, че е възможно част от милициите или привържениците на Абу Мусаб ас Заркауи в Кербала и Наджаф да проведат терористични актове с цел създаване на психоза и показване, че иракските сили за сигурност не са в състояние да контролират обстановката, като в крайна сметка се опитат да отложат изборите, така че в този първи конфликтен период в нашия батальон трябва да бъде повишена сигурността и най-вече контролът", заяви ген. Студенков. Той припомни, че от 15 октомври започва и един от най-големите арабски празници Рамазан, когато също не изключено да има ескалация на напрежението в Ирак. Към момента и в Кербала, и в Кадисия обстановката обаче е сравнително спокойна, заключи генералът.
В перспектива също се очаква зоната за евентуалното преместване на българските бойци да бъде по-спокойна.
Според шефа на военното разузнаване не се налагат промени в характера на задачите на контингента ни, но при преместването е възможно да има охрана на пътища и мостове.
В лагера "Еко", където евентуално ще бъдат българите, в момента има 1200 военни и 113 бойци от Никарагуа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!