Ц ентралните всекидневници не пропускат да отбележат скандала в парламента - "Труд" - "Атака" ще гони свой депутат за педофилия", "24 часа" - "Педофил в парламента", "Новинар" - "Депутат от "Атака" гей и педофил".
В центъра на скандала е депутатът от "Атака" Владимир Кузов, срещу когото е имало образувано дознание за разврат. Той ще бъде изключен от парламентарната група на партията.
"Атака" препоръчва на главния прокурор да поиска снемането на имунитета на Кузов, и предлага кандидатите за депутати, кметове, президенти и съветници да представят свидетелство за съдимост, бележка, че срещу тях няма дознание или полицейско производство, и свидетелство за добро психическо здраве.
"Няма нищо лошо, ако Темида се отчита в парламента", е позицията на проф. Анелия Мингова, председател на парламентарната група на НДСВ. В интервю за "Труд" тя смята, че предлаганите промени в конституцията са реалистични и юридически възможни на фона на практиката на КС.
"Те се различават от предложенията, с които НДСВ инициира дебата, но нека не забравяме, че когато се търси реализация на проект за промяна на конституцията, това винаги предпоставя компромис - особено в сегашната ситуация, в която управляващото мнозинство е от три формации, и то различини по политически облик", допълва тя.
Според Мингова Симеон Сакскобургготски е най-добрият кандидат за президент.
"Корупцията възникна през съдебната власт", е коментарът в "Труд". Обяснението на автора е: "По принципа на махалото третата власт още в самото начало на прехода изпадна в обратната крайност - от пълна зависимост и подчиненост премина директно към пълна независимост и неподчиненост.
Уж с цел да се избегнат политически репресии, но в резултат се появи мрежова структура извън контрол. "Капиталите без капитализъм" и "Съдът без осъдени" се сляха, а с това се сляха престъпността и корупцията."
"Ще проследим "съдбата" на списъка на Филчев", уверява в интервю за "Сега" Бойко Великов, депутат от БСП и шеф на антикорупционната комисия в НС.
Според него вече е натрупана доста информация и във финансовото разузнаване, и в данъчните органи относно действията на определени фирми.
"Те трябва да бъдат поставени под специално наблюдение. Органите на изпълнителната власт биха могли на базата на конкретни факти и данни да предприемат необходимите мерки по отношение на тези фирми", допълва той.
"Бързането пак роди недомислен закон", е анализът в "Монитор". С критичен тон се коментира новият закон за МВР, който съдържа нови правила за работа, които освен че не са нови, са доста спорни.
Засега социалистите подминават с мълчание прекомерните права, които се дават на органите на реда. Смущаващо е също така, че всеки вътрешен министър може да размества полицията, както намери за добре.
Прогнозите са, че до 15 февруари депутатите сигурно ще приемат изцяло закона в пленарна зала, но после вероятно ще го поправят.
"А защо в Лондон и Ню Йорк има атентати?", е коментарът в "Сега". Става въпрос за статистиката, която води МВР. "Крайно време е МВР да мине към по-конкретна статистика - примерно да посочи точния брой на осъдени, задържани, а не процента на разкриваемост, както обичат меверейските анализатори да се измъкват пред началниците.
Той може да звучи успокояващо, но няма нищо общо с реалността. Защото въпросът не е да угодим на Европа, а както сам си призна Петканов - обществото ни да добие усещане за сигурност", пише авторът.
"Българските десни и Джурасик парк", е публикация в "Труд".
Повод е поведението на десните партии и предстоящите президентски избори. Като проблем на десните се сочат техните спорове и битки, които не са просто противоположни, но дори противопоказни за избирателите.
Мнението на автора е, че кандидатът за президент не трябва да е партиен лидер, да не е част от изтъркания елит, да е човек, който ходи по земята и ясно си дава сметка, че трябва да поведе битка за превръщане на институцията Президент в нещо, от което наистина зависи политиката на България.
"Партиите готвят импийчмънт на кмета на Велико Търново", е водещо заглавие в "Сега". Общинският съвет във Велико Търново откри вчера процедура по отстраняването на кмета Румен Рашев заради съмнения за корумпирано управление.
Инициатори са съветниците от БСП. В края на миналата седмица 27 съветници от 37 членния Общински съвет решиха да сигнализират прокуратурата за действията на кмета.
"Нов български университет вдигна таксите", съобщава "Труд". Нов български университет стартира вчера кандидатстудентската си кампания за учебната 2006-2007 г. с промяна на таксите.
Обучението по програма за бакалавърска степен ще струва 990 лв. за семестър.
Таксите по всички програми покриват предметите и броя на часовете, които са нужни, за да се завърши дадена специалност, увериха от университета. Частното висше училище отпуска и 40 стипендии за студенти.
"Славянската идея не е анахронизъм", вярва проф. Захари Захариев, председател на Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД и на фондация "Славяни".
В интервю за "Дума" той казва: "Тя е израз на духовното богатство и многообразие, с което нашите страни и народи могат да дадат своя принос за хуманизиране на съвременния свят."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!