IBM обяви финансовите си резултати за четвъртото тримесечие на фискалната 2008 г. и печалба от $3,28 на акция, или 17% повече в сравнение със същия период на м.г. Все пак приходите за тримесечието са спаднали с 6 на сто до $27 млрд.
Доскоро анализаторите предсказваха печалба от около $3,03 на акция при $28,15 млрд. приходи.
Чистата печална за периода е $4,4 млрд., с 12% повече в сравнение с 2007 г. За цялата финансова година IBM постигна рекорден оборот от $103,6 млрд.; печалбата преди данъци и такси е $16,7 млрд., а печалбата на акция стигна $8,93.
За 2009 г. компанията прогнозира доход от 1 акция в размер над $9,20. Главният финансов директор Марк Лоуридж каза, че очаква първата половина на следващата година да бъде по-трудна от втората. Ръстът на приходите ще бъде относително постоянен, след което оборотът ще се увеличава по-бързо.
IBM смята, че силният долар е допринесъл за спада в приходите за последното тримесечие на 2008 г. Ако се вземат предвид валутните флуктуации, приходите са по-малко само с 1%, твърдят от компанията.
Софтуерните приходи са нараснали с 3 на сто, но тези на отделите Global Technology Services и Global Business Services спаднали съответно с 4% и 5%, което отразява известно отдръпване на клиентите от ИТ проекти. Все пак IBM обяви сключени договори за предстоящи услуги в на $17,2 млрд. общо, включително 24 сделки, всяка над ценовата граница от $100 млн.
Поделението на IBM за системи и технологии изпита силен удар, като приходите му спаднаха с 20 на сто до $5,4 млрд., знак, че потребителите задържат засега покупките на хардуер. Продажбите на големите машини System z са намалели с 6%, докато при продуктите System p приходите са нараснали с 8 на сто на годишна база. Постъпленията от системите за съхранение са спаднали с 20%, а тези от решения за търговски вериги са се свили с 28%.
Четвъртото тримесечие е било най-слабо в Европа, Близкия изток и Африка, където приходите са намалели с 12%. Постъпленията от Северна и Южна Америка са спаднали само с 2 на сто, а в Азиатско-Тихооеканския регион - с 1%.
IBM заяви, че тези резултати са постигнати благодарение на фокусирането върху подобряването на маржовете на печалба и инвестирането в разрастващи се пазари, допълнителна полза са донесли и по-ниския данък печалба. За тримесечието нивото на този данък е било 23,8%, докато за същия период на м.г. е било 28 на сто.
В прессъобщението на компанията няма и намек за големи съкращения, като тази тема бе обект на многобройни слухове в последните седмици.
„В момента сме в режим „Ще изчакаме и ще видим", заяви Лий Конрад, национален координатор за съюза в IBM/CWA Local 1701, обединени, което се опитва да организира работниците в IBM. - Познаваме хора, на които е казано да се оглеждат за друга работа."
Съюзът е изискал от IBM да предприеме известни мерки за избягване на уволнения, като например спиране на програмата за обратно изкупуване на акционерни опции, премахване на директорски позиции и намаляване на заплащането на ръководния състав. Обединението иска още от IBM да бъде напълно прозрачна по отношение на това къде се предвиждат каквито и да било съкращения и дали някои дейности на са изнесени в офшорни зони. Акосе налага да намалява работни места, IBM ще бъде последната компания от технологичните гиганти, която ще направи подобни стъпки, ако световната икономическа криза се задълбочи.
Forrester Research наскоро прогнозира, че глобалните ИТ покупки за 2009 г. ще спаднат много слабо, но през 2010 г. ръстът ще се възстанови.
IDG News Service, Бостън
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!