Проявата е под патронажа на президента Георги Първанов и продължава до 29 май. Тя се провежда в пресклуба на БТА и се организира от Съюза на българските писатели от фондация "Славяни". В нея ще вземат участие около 80 писатели и поети от над 30 страни в света.
Сред чуждестранните гости са Евгений Евтушенко, Владислав Чуканов и Аркадий Ваксберг от Русия, Клодин Елф от Франция, Уилям Мередит и Ричард Хартайс от САЩ, Костас Валетас от Гърция, Джек Харт от Ирландия, Диего Хесус Хименес, Луис Алберто де Куенка и Мануел Муньос Идалго от Испания, Ели Пеониду от Кипър, Ян Джи Куан, Тиан Въй, Чин Ван Ли от Китай, Иван Драч от Украйна, Шамай Голан от Израел, Карл Фредрик Гилдей от Швеция и други.
"Чест и радост е да поздравя рицарите на перото от цял свят", се казва в поздравление от президента Георги Първанов до участниците, прочетено при откриването на срещата.
Министърът на външните работи Соломон Паси посочи в приветствието си, че човечеството има голям дълг, който трябва да погаси - дългът към духовността. Българската азбука става азбука на обединена Европа, а българският език - официален език, допълни той.
Поетът Евгений Евтушенко препоръча държавните ръководители да финансират не само техническото развитие и отбранителната защита на страните си, но и да отделят значителни средства за духовно развитие.
В Русия ме сочат за антисъветски човек, защото съм против идеологията на комунизма, посочи Евтушенко. Той сподели, че в момента преподава в САЩ. Според него, за да няма война трябва да си спомним как руските и американските войници са се срещнали при река Елба.
Любомир Левчев разказа в словото си за международните писателски срещи, които са се организирали в София преди 18 години. Когато изолацията изглеждаше пълна, някакви наивници се опитваха да пробият с перо желязната завеса, отбеляза поетът.
Левчев припомни, че за организирането на старите писателски срещи принос са имали Уилям Сароян, Гор Видал, Константин Симонов, Леонид Леонов, Георги Марков.
Днешната писателска среща се вписва в една достойна традиция, а не в практиката на писателския скаутизъм, посочи Любомир Левчев. Той отбеляза, че вярва в прилива на писателските души.
След 60 години въздухът в душата ми още не се е пречистил от пожара на Втората световна война, каза още Любомир Левчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!